Gadās, ka ceļošanai mūs iedvesmo stāstījumi. Gadās, ka runas spējas atņem fotogrāfijas. Droši vien būtu sarežģīti atbildēt, kura no minētajām lietām vislabāk atbilstu šim stāstam. Nepaklausīgas cirtas, kūsājoša enerģija un vēlme iepazīt pasauli. Dzidra. Burvīga dzeltenbize, kas ar plaukstām mēģina aptvert zemeslodi un ar savām fotogrāfijām stāsta par pasauli citur.

Kad nolēmām iepazīt Telavivu, paprasījām Dzidras… dienasgrāmatu. Nē, šeit neatradīsiet nekādus sapņotājas melnrakstus. Šeit ir vispatiesākie un visatklātākie stāsti (kā jau dienasgrāmatā) – paši slepenākie un interesantākie dzīves brīži par to, ar ko apbur Izraēla un kādēļ tā pievilina arvien vairāk ceļotāju?

Tel-Aviva_2

Apmēram pirms četriem gadiem kopā ar draudzeni Dzidru (jā, jā, divas Dzidras apkārt pasaulei) nolēmām mērķēt uz kādu zemes placīti, veiksmīgi piezemēties un padzīvot kā „iezemietes”.

Divas standarta atvaļinājuma nedēļas un jauna zemes placīša apgūšana. Dzidra atzīstas, ka nebija viegli izlemt, kur „gāzt kalnus”. „No sākuma šo „kalnu ietiepību” domājām izmēģināt Horvātijā. Visi teica, ka tur skaisti. Bet, kur ir skaisti, tur arī jautri! Tikai nezin kāpēc vēlējāmies dzīvi, nevis vienkārši tur, kur ir skaisti. Tajā pašā laikā atcerējāmies pāris savus paziņas, kas dzīvo Palestīnā un Izraēlā. Mūs vilināja turienes sejas, lētās biļetes un, protams,… vēlme pēc dzīves.”

Tel-Aviva_3

Dzirdējām par nemieriem, apdraudējumu civiliedzīvotājiem, bet tās ir tikai pļāpas, kamēr tās nav pārbaudītas.

Atzīsim, ka vēlmi ceļot bieži vien sagrauj konflikta pieredzes. Dzidra ir atklāta – viņa ne reizi vien ir apmeklējusi Izraēlu un nekad viņai nav nācies saskarties ar līdzīgām situācijām. „Jebkādas esošās, vēl jo vairāk radītās bailes vai fobijas pilsēta aizbīda projām ar savu organiskumu, kosmopolītiskumu un liberālo skatījumu.”

Atmosfēra pilsētā? Grūti aprakstīt. Piemēram, ofisā iestrēgušais vietējais pusdienlaikā izskrien noķert jūras viļņus.

Telaviva – bezgala daudzpusīga pilsēta, tāpēc Dzidra, ātrrunātāja, pēkšņi izber vairākus interesantus faktus. „Tur gandrīz nav suņu patversmju, jo viņi visi ir kopā un visur ar saviem saimniekiem. Un vēl wi-fi! Visā pilsētā, pat zem jebkura koka! Man šķiet, ka, pat iepeldot dziļāk jūrā, tas ir viegli pieejams,” smejas meitene. Acis nolaidusi fotogrāfijās, fotogrāfe piemetina: „Trūkst vārdu, lai aprakstītu to sajūtu, kas tur vienmēr ir līdzās pastāvoša. Tāda sajūta, ka esi iemīlējies, jo ikviens pilsētas stūris tevi iepriecina un pārsteidz.”

Pludmale_Tel-Aviva

Kultūru atšķirības, pārpratumi? Pie viņiem, tāpat kā daudzviet pasaulē, spēkā ir vienkāršs noteikums.

Gadās, ka ceļojuma prieku sabojā pārpratumi un traucēkļi. Jautājot Dzidrai par to, kāda atmosfēra valda Telavivā, saņemam smaidu. „Nav īpaši daudz, par ko diskutēt. Tur, tāpat kā visā pasaulē, – kamēr tu esi labs man, es esmu labs tev.”

Saules un jūras noglāstītās mākslinieciskās dvēseles tur traucas vien uz priekšu, radot vienu par otru skaistāku apģērbu

Atrodoties šeit, Latvijā, liekas, ka Izraēlā vienmēr spīd saule. Visbiežāk tā arī ir, taču ir jāzina, ka vienas dienas laikā šeit var izbaudīt visus gadalaikus. Kādu gan apģērbu ņemt koferī? Dzidra nomierina: „Taisnību sakot, koferī vajadzētu atstāt vietu jaunai garderobei. Tur apģērbu dizaineru ir vairāk nekā Rīgā, un viņi visi izceļas ar oriģinalitāti un brīvību.”

Izraela_lidojumi

Telavivā ir ļoti daudz apmeklēšanas vērtu vietu, tur ikviens atrod kaut ko savdabīgu.

Dzidra piemetina, ka noteiktās vietās ir vēlme atgriezties vairākkārt. „Ne jau nostaļģijas dēļ, bet dinamiskuma – tur lielu iespaidu atstāj detaļas, kas vienā un tajā pašā vietā nepārtraukti mainās. Laiku pavadījām Jafa vecpilsētā, mūsdienu mākslas muzejā, Carmel tirdziņā, geju parkā, apmeklējām Neve Tzedek mākslinieku meku. Bez gala valdzinoša ir arī jaunā osta. Un kur vēl Sarona parks – restorānu/ bāru tirgus!”

Tel-Aviva_4

Tur iemīlēties virtuvē strādājošajā pavārā ir vieglāk nekā uzrakstīt vārdu „mamma”.

Dienas laikā Telavivā var piedzīvot tik jautru intrigu, cik mēneša vai pat divu laikā neizdotos Rīgā. „Vispirms visu dienu vari dzert kafiju, ēst, lasīt avīzi „Rotchil 12” restorāniņā – deru uz drosmīgāko summu, ka saskarsieties ar tik atšķirīgām personībām, dzirdēsiet tik daudz nekad nedzirdētu stāstu, ka dzīve tā iekrāsosies ar jaunām domām un idejām, ka nezināsiet no kā sākt.” Meitenes un sievietes, ja lasāt, ir pienācis laiks saausīties – vakaros šīs valsts nakts bāros dominē vīrieši! Garšīgākā deserta daļa – visi vīrieši ir skaisti!

Izraela

Ja vēlaties īstu Telavivas dzīvi, ēdiet ar vietējiem!

Pilsētā ir ļoti populāri dažādi ēdiena festivāli. Dzidra smaida un piemin, ka vislabāk tomēr ēst ar vietējiem. Meitene piedāvā izmantot www.eatwith.com, kur nogaršosiet ne tikai garšīgu ēdienu, bet arī izbaudīsiet labu kompāniju. Patiešām būtu vērts nogaršot šakšuku (ebreju jeb citādāk dēvēto izraēliešu omleti). Tiesa, ierunājāmies arī par apreibinošajiem dzērieniem: „Alkoholam strikts NĒ neloģisko cenu dēļ. Tā ir pilsēta, kas drastiski veicina dzīvot skaidrā prātā. Taču, ja jums ir interese, kāpiet pa nolaistām kāpnēm uz augšu un brīnieties, cik lielisks bārs ir noslēpies pavēnī.” Dzidra piemetina – īpaši jautri vīnu dzert, to sapņaini izgaršojot, uz ielūzuša krēsla starp avokado pārdevējiem.

Vietejie

Tagad domāju, kā izrauties uz „Midburn” festivālu, kas notiks Negevas tuksnesī.

Dzidras fotogrāfijas ir dzīvas – tajās pulsē dzīves ritms. „Ārpus pilsētas robežas tiec silti pieņemts kibucos; braucot no punkta A līdz punktam B, vari apgūt ivrita pamatzināšanas; staigā pa bijušo kara bāžu teritoriju; peldies siltā Galilejas jūrā; mēģini iespraust vēlmju lapiņu Raudu sienā, kur nav nevienas brīvas vietiņas; lobi granātābolus kaut kur uz jumta Jeruzalemē un klausies arābu minaretus; visu nakti, omulīgi iekārtojies hosteļa pagalmā, skaiti lidmašīnas, kas nolaižas ik pēc pāris sekundēm. Plāni atgriezties? Protams, vilina tuksnesis un neticami krāsainais Midburn festivāls –  dalos!”

Tel-Aviva_5

Kusties, radi, veco pārvērt par jaunu, izproti, esi drosmīgs, klausies, rūpējies, mīli un nekad nepārstāj priecāties!

Jauniete ir atklāta – situācija valstī nepārtraukti mainās, tāpēc vienmēr, lai būtu drošībā, jābūt vismaz minimālai pārliecībai par to, kur iesaisties. „Bez šaubām, par kultūru visvairāk uzzināsiet, esot valstī, tāpēc ļaujiet sev piedzīvot izbrīnu, saklausīt to, ko neesat dzirdējis, ieraudzīt to, ko acis nav pieradušas redzēt. Varbūt šajā intervijā varēju iekļaut vairāk praktisku detaļu, rekomendāciju, bet tur viss tik ātri mainās, ka tās vienkārši īsā laikā var ātri novecot,” pasmaida Dzidra.

Mēs vienmēr meklējam piedzīvojumus un svārstāmies par to, kādu galamērķi izvēlēties, taču vienmēr būtu jāatceras, ka labu garastāvokli koferī vedam tikai mēs paši. Atspirdzinošais Telavivas vējš koferi atvērs, garastāvokli aizpūtīs un atliks vien spēlēties un izbaudīt. Aktīva, vērojoša, slinkojoša, sapņojoša un bieži vien pat atturīga – tā ir pilsēta, kurā ir jāpiedzīvo… DZĪVE!