Šodien mūs avantūrā aicina neaptveramā un diženā Stambula. Pilsēta ir apvīta ne tikai ar dažādām lolotām vērtībām un kultūras elementiem, bet arī ar leģendām. Droši vien neviens par Stambulu nepastāstītu tik atklāti un detalizēti kā paši vietējie iedzīvotāji.

Un šoreiz mūsu ceļojums būs neierasts. Citādu Stambulu mums palīdzēs iepazīt tūrisma vadības studente un Turcijas pilsone Ecem Topal! Jūsu zināšanai Ecem gandrīz visu savu laiku pavada Stambulā – lielākajā Turcijas pilsētā. Ecem (pēc izrunas – Edžam) joko, ka pilsētas iepazīšanai vajadzētu gandrīz visu dzīvi, bet tās iemīlēšanai pietiek vien mirkļa! Saruna sākās Latvijā, kad meitene bija ieradusies brīvdienās. Vēlāk saruna turpinājās vēstuļu veidā. 

Turcija_Stambula

Mēs mīlam ceļotājus. Pasakiet merhaba (latviski „sveiki!”) un varbūt pat uzaicināsim vakariņās.

Jautājot Ecem par to, ko vietējie domā par pilsētā kņadu radošajām tūristu grupām, viņa vispirms ieminas, ka nepatīkami cilvēki šeit ir tāpat kā visur. Viņa ir atklāta – būtu nepareizi domāt, ka turki tikai laipni sagaida ieradušos viesus, īpaši tos, kas nolemj studēt viņu universitātēs un bez jebkādiem ierobežojumiem (pat ar noteiktiem atvieglojumiem!) konkurē par brīvajām vietām mācību iestādēs. Tomēr, ja esat ceļotājs, jums vienmēr tiks sniegta nepieciešamā palīdzība un tiksiet apbalvots ar smaidiem. Tiem, kas plāno doties uz Turciju un Stambulu, Ecem iesaka iemācīties vismaz pāris frāzes viņu dzimtajā valodā. Turki īpaši vērtē savu kultūru, tāpēc, ja runāsiet turku valodā, jūs ieskaus cieņa un mīlestība.

Stambula_2

Stambulā Jūs nenosodīs par atklātību – īsu kleitu vai pārāk īsiem šortiem. Bet vienmēr ievērojiet piesardzību! 

Mūsu sarunbiedre apliecina, ka, dodoties uz Stambulu, koferis nav obligāti jāpiekrauj tikai ar platiem, slēgtiem apģērbiem vai dažāda tipa lakatiem, taču, lai izvairītos no nesaprašanās, koferī jāieliek mērena pieticība: „No pārāk lielas atklātības būtu jāizvairās savas drošības labad. Stambulā, starp citu, droši vien tāpat kā daudzās citās pasaules valstīs, jauniem upuriem uzglūn kabatzagļi. Ceļotāji viņiem ir pats labākais ķēriens! Ieradušos ceļotājus var ļoti viegli atšķirt pat pēc uzvedības. Varu nomierināt, ka šādas situācijas bieži negadās, bet tomēr pilsētā esiet uzmanīgi.” 

Protams, ierodoties Turcijā, apēdiet kebabu. Lai gan nemaz nešaubos, ka tradicionālie ēdieni Jums atstās vēl lielāku iespaidu. 

Tiesa, šī mūsu diskusija pārvērtās par smieklu lavīnu. Bet, jā, Turcijā kebabi ir obligāti jānogaršo! Protams, viens no populārākajiem viņu virtuves lepnumiem – konditorejas māksla. Taču daudz ceļojošajiem tūristiem Ecem iesaka 2 ēdienus, ko izdosies nogaršot pat ļoti īsa brauciena laikā. Viens no tiem – Kuru Fasulye. Tas ir dievišķīgas garšas dārzeņu sautējums no baltajām pupiņām. Tiesa, meitene precizē: „Mēs ar ģimeni šim sautējumam parasti pievienojam rīsus, tāpēc, ja kaut kur dzirdēsiet nosaukumu Kuru Pilav, paturiet prātā, ka tas ir viens un tas pats, vienkārši turku vārds „pilav” nozīmē rīsus.” 

Otrs ēdiens Jūsu pusdienām vai vakariņām – İçli Köfte. Mēs padiskutējām un sapratām, ka tas nedaudz atgādina mums ierasto Kijevas kotleti. Tā ir eļļā vārīta gaļas bumbiņa, pildīta ar malto gaļu un… valriekstiem! Mirkli turciete paklusēja un tad smaidot teica: „Šie ēdieni pat man šķiet neprātīgi garšīgi!” 

Stambulas_tirgus

Reizēm šķiet, ka cilvēki Stambulā neguļ. Tu jebkurā diennakts laikā iekļūsti milzīgos satiksmes sastrēgumos. 

Pilsētā ir lieliski attīstīts transports. Ecem visbiežāk pārvietojas ar autobusu. Tas ir īpaši ērti un ātri, jo tiem ir speciālas joslas/platformas ar barjeru, taču reizēm, lai sasniegtu galamērķi, nākas pārsēsties tramvajā vai pat metro. Protams, lai nokļūtu Bosfora šauruma pusē kā transportlīdzekli var izvēlēties prāmi. 

Turcija

Mūs, vietējos, reti kad sastapsiet Zilajā mošejā vai kādā Grand Bazaar tirgū. Mēs labprātāk malkojam kafiju kādā bodītē. 

Kā pavadīt laiku Stambulā, izvēle ir Jūsu rokās: „Tiem, kas vēlas ieraudzīt dižo Stambulas skaistumu, vajadzētu apskatīt reliģiju saskari Haya Sofya muzejā, bez šaubām, atvest ciemakukuli no Lielā Stambulas tirgus (Grand Bazaar) un, protams, apmeklēt Sultāna Ahmeda mošeju.” Tiesa, Ecem brīdina, ka mošejā var ieiet tikai pa 2 ieejām, taču tikai viena ir paredzēta tūristiem. Šeit meitene iesaka ieplānot laiku, jo reizēm rindā pie ieejas nākas gaidīt pat vairākas stundas. 

Taču tiem, kas vēlas ieplūst īstajā turku dzīvē, kā jau minējām iepriekš, jāiegriežas kādā bodītē (brīdinām, tā nav kafejnīca): „Ja veikala īpašniekam iepatiksieties, viņš ne tikai Jums piedāvās speciālus produktus, bet arī uzvārīs kafiju porcelāna kanniņā un pacienās ar konfektēm! Bet tad… nu, sarunas laikā uzzināsiet patiešām daudz vairāk nekā kādā tūrisma ceļvedī!” 

Lidojumi_uz_Stambulu

Dodoties brīvdienās uz Eiropu, dzirdēju, ka cilvēki mūs uzskata par teroristiem. Reizēm ir nogurdinoši visiem atkārtot, ka viņi ļoti maldās. 

Noslēdzot jautro un pozitīvo sarunu, Ecem priecājas, ka Stambulā mudž visdažādāko tautību cilvēki. Tas tikai pierāda, ka šī pilsēta ir atvērta visām kultūrām, turki to ar prieku atzīst, taču tādu pašu toleranci sagaida arī no citiem: „Zināt, citu kultūru cilvēki mūs uzskata par teroristiem, kaut arī mēs paši bijām viņu upuri. Šī iemesla dēļ ir skumji, un es vienmēr visiem saku, ka Jums nav taisnība. Mēs dzīvojam harmonijā, no Turcijas, Stambulas nav jābaidās. Paskatieties, par to runājot, smaidu pat es!” 

Turcija_2