Viduseiropas valsti Slovēniju, kas ir gandrīz trīs reizes mazāka par Latviju, par tūristu zelta galamērķi padara kultūra, vēsture un īpaši bagātīgā dabas ainava. Pēc Aero.lv ceļojumu ekspertes Sandras Žitkutes teiktā, valsts ir tik vilinoši kompakta, ka no rīta slēpo pa kalnu virsotnēm, bet pēcpusdienu jau vari pavadīt siltās Adrijas jūras piekrastē.

Untitled-2-1

Slovēņi māk izmantot dabas priekšrocības

Slovēnijā dominē zaļā krāsa – valstī plešas meži, acu skatienam paveras kalni, kuru augstākā virsotne Triglavs sasniedz pat 2864 m augstumu. Ikgadējā Slovēnijas tūrisma departamenta organizētajā pasākumā piedalījušies ceļojumu eksperti uzsver, ka lielākās valsts priekšrocības tiek izmantotas īpaši attapīgi: „Šeit jaunus iespaidus meklējošie ceļotāji vienas tūres laikā var izbaudīt aktīvu braukšanu ar velosipēdu pa īpaši gleznainiem kalnu maršrutiem, no sasniegtā punkta ar izvēlēto planēšanas ierīci laisties taisni uz vīnogu lauku, bet tā vidū apsēsties pie bagātīgi klāta pusdienu galda, kurā var baudīt vīna degustāciju.”

Untitled-3-1

Ūdeņi Slovēnijā – acīm, sportam un ārstniecībai

Slovēnijas virzienā var lūkoties gan slēpošanas, gan aktīvā ūdens sporta cienītāji. Peldēšana pa smaragda krāsas kalnu upēm un ezeriem radīs adrenalīnu, bet dabas skati iedvesmos uz visu laiku. UNESCO aizsargājamajā Triglavas nacionālajā parkā atradīsiet Jūlija Alpus, vienu no skaistākajām upēm – Soču, brīnišķīgus ezerus un ūdenskritumus. Parks ir iekļauts vienā no labākajiem Eiropas tūristu maršrutiem. Par slavenāko ūdens tilpni Slovēnijā tiek uzskatīts Bledas ezers, bet tā zilo ūdeņu vidū ir sala ar nelielu baroka stila baznīcu (XVII gs.)

Untitled-5-1

Ceļojumu eksperte atgādina, ka valsts ir slavena un labas atsauksmes saņem arī ar savām minerālūdens dziednīcām un kūrortiem. Slavenākie ir  Strunjana, Portoroža, Zreče, Topolšica.

Untitled-8-1

Skaistākās Eiropas alas un Lietuvu atgādinošās pilsētas

Jāpiemin arī slavenākās Slovēnijas alas. Karsta reģionā esošā Postojnas ala ir apmeklētākā Eiropā. Gandrīz 20 km garajā stalaktītu un stalagmītu pasaulē var pavizināties ar vilcieniņu, kas darbojas jau 140 gadus. UNESCO mantojuma sarakstā lepojas arī Škocjanas alas, kas slavenas ar pasaulē lielāko pazemes kanjonu.

Untitled-6-1

Interesanti ir tas, ka dažās Slovēnijas pilsētās, pēc ceļojumu ekspertes teiktā, var saskatīt līdzības ar mūsu kaimiņvalsti Lietuvu. Slovēnijas otra lielākā pilsētā Maribora ar vecpilsētas ēkām un tiltiem ļoti atgādina Viļņu, senākā Slovēnijas pilsēta Ptuja līdzīga Traķiem, bet Ļubļanā uz uzkalna esošā pils atgādina Ģedimina kalna pili. „Tikai lielāko Slovēnijas pilsētu upju krastmalas ir blīvi nosētas ar omulīgām kafejnīcām, bet pa upēm ir populāri peldēt ar laivām vai SUP dēļiem,” stāsta ceļojumu eksperte.

Untitled-1-1

Par Balkānu valsts virtuvi

Slovēņi, pēc Sandras teiktā, ir īpaši viesmīlīga tauta, kas uz galda pasniegs vismaz 4 ēdienu vakariņas. Reģionos, kuros raksturīgs Vidusjūras ēdiens, tiek novērtēti sieri, dažādu dārzeņu, vietējā prosciutto šķiņķa kombinācijas, makaronu ēdieni tiek saskaņoti ar labākajiem Slovēnijas vīniem. Centrālajā Slovēnijā ierasts ēst kviešu un griķu sautējumus ar sēnēm, dārzeņiem, šeit ir iecienītas biezzupas un bagātīgas zupas, bet desertā pasniedz potica – slovēņu gardumu vai saldo ruleti ar valriekstiem, medu un rozīnēm.