Portugāle… Valsts, ko daudzi iztēlojas ar vīna, saules un okeāna ainām… Tā ir zeme, kas smaržo pēc saldiem mandarīniem, bet garais portugāļu atklājēju saraksts izraisa nostaļģiju pēc ģeogrāfijas stundām un domīgu stāvēšanu pie kartes.

Ikvienam Portugāle ir zināma, taču izraisa dažādas asociācijas… Bezgalīgi daudz interesantu lietu: no valodas, kas līdzinās spāņu valodai sajaukumā ar poļu, īpašās valsts mūzikas Fado, kas atgādina raudas, līdz pat piesātinātam portvīnam glāžu dzelmēs vai iedegušām, smaidīgām vietējo cilvēku sejām… Iekārdinājāties? Iekārdinājāmies arī mēs… Tādēļ ļāvāmies kolēģes Vitas stāstījumam par apburošo Portugāli un tās galvaspilsētu Lisabonu.

Mandarini

Pēc intriģējošiem draugu stāstījumiem un kino filmām, kā arī pirms ceļojuma izmēģinātās portugāļu virtuves sapratām, ka mums jādodas ceļojumā, lai Portugāli iepazītu ar ķermeni un dvēseli!”

Spontāni izsapņotās Portugāles virzienā!

Kā vienojāmies, tā arī izdarījām. Tikko paraudzījāmies apkārt, un mūsu kabatās jau bija biļetes nedēļas atpūtai uz valdzinošo, ar krāsām vilinošo Portugāles galvaspilsētu Lisabonu. Ilgu laiku Portugāle bija mana un drauga Renaldo top galamērķu sarakstā, tāpēc atradām naudu biļetēm (jā, jā – tikai 91 EUR, bieži apmeklējam Aero.lv), vienkārši nevarējām atturēties… Saskatījāmies – ņemam! Pietiekami spontāns lēmums, jo ceļojumu vēl it kā neplānojām… bet! Zinājām, ka ir pienācis laiks sapņu īstenošanai, un, kā saka – mazāk jārunā, vairāk jādara! Jau pēc trīs nedēļām cēlām spārnus pret debesīm un priecājāmies par viesmīlīgo sagaidīšanu Lisabonā.

cetrinieks

Grūti aprakstīt, cik lieliska sajūta pārņēma mūsu četrinieku (tiesa, ceļojām četratā, daži draugi nespēja atturēties pretī Lisabonas piedāvājumam un acumirklī pievienojās), kad pēc 22 stundu ceļojuma Lisabona mūs sagaidīja ar siltiem saules stariem. Veldzējošais Atlantijas okeāna vējiņš pavasarīgi plivināja matus, kas bija savēlušies pēc garā ceļa.

Kādēļ ir vērts doties uz Lisabonu?

Lūk, iemesli, kas vilināja arī mūs doties ceļojumā:

  • nogaršot tradicionālo ķiršu liķieri;
  • paklausīties Fado mūziku;
  • apmeklēt seno galvaspilsētu Sintru;
  • izbaudīt sauli un Atlantijas okeāna apskalotās pludmales;
  • nogaršot gardos olu pīrādziņus Pastel de Nata, ko var nopirkt ikvienā vecpilsētas ieliņā;
  • pavizināties ar vēsturisko 28.tramvaju.

   stuklaka

Bet tiem, kas jautā „Vai ir vērts?”, atbilde ir viennozīmīga – Lisabona ir pelnījusi ikvienu tur pavadīto minūti. Šajā pilsētā ir daudz apmeklēšanas vērtu objektu, bet, pakāpjoties augstāk, apskates laukumos paveras tādi skati, kas aizrauj elpu no pilsētas panorāmas vērošanas.

balodis

Krāsainā Lisabona un jauna pieredze

Jau pašā pirmajā dienā nespējām palikt uz vietas. Pēc ceļojuma, noguruši un nepaguvuši izpakot mantas, steidzāmies apskatīt slaveno Rua Augusta triumfa arku un pastaigāties gar Težu upi. Jāatzīst, ka jau pirmajā dienā sapratām, ka Lisabonā būs ko darīt!

portugalijas-karogs

Pirmās 3 dienas pavadījām Lisabonas vecpilsētā. Mums bija iespēja apmesties pašā vecpilsētas centrā, tādēļ visi apmeklējamie objekti bija gandrīz rokas stiepiena attālumā. Dzīve šeit kūsā katru dienu, ielas kņudēt kņud no muzikantiem un uzstāšanās, kā arī no akcijas rīkojošām cilvēku grupiņām. Tikai 200 metru attālumā no viesnīcas mūs aicināja Santa Chusta lifts, ar kuru uzbraucot augšā, varēja priecāties par brīnišķīgiem pilsētas skatiem. Rindā pie lifta gaidījām ilgāk par pusstundu, taču gaidīšana atmaksājās ar uzviju, pateicoties gūtajiem iespaidiem! Senais Baixa kvartāls vilināja apmeklēt dažādas vietas. Pastaigājoties pa rajonu, bija grūti noturēties no kafejnīcām plūstošajām kafijas un tradicionālo pīrādziņu smaržām. Tad, arvien piesēžot jaunā vietiņā, pateicāmies viesmīļiem ar „obrigado!” un turpinājām meklēt Lisabonas apslēptās bagātības.

mirador

Tāpat apmeklējām (aizbraucot arī jums jāapmeklē!):

 • Seno Baixa kvartālu;
 • katedrāli;
 • Convento do Carmo viduslaiku pilsdrupas;
 • Rossio laukumu;
 • Praça do Comércio laukumu pie Težu upes;
 • Alfama kvartālu;
 • São Jorge pili.

Un tās ir tikai dažas šīs pilsētas skaistuma pērles. Cik daudz vēl ir palicis neatklātā… Taču, pavadot dažas dienas pašā pilsētas centrā, pienāca laiks arī citu Lisabonas labumu meklējumiem.

Ceturtajā dienā devāmies Bairro do Restelo rajona virzienā. Rajons atrodas netālu no 25 de Abril tilta, pārsteidzot apmeklētājus ar parku un dažādo dārzu daudzumu. Apmeklējām Belem dārzu, Belem torni, netālu esošo Hieronima klosteri un Padrão dos Descobrimentos ceļotāju pieminekli. Ceļojumu noslēdza brauciens ar prāmi uz Almada rajonu pie Cristo Rei statujas, kur netālu var pastaigāties pa piekrastes celiņiem un papriecāties par skatiem no otras Lisabonas puses.

statuja1

tilts

Ja esat dažādu ceļošanas veidu entuziasts – uz priekšu! Portugālē ceļot ir interesanti visur un visādi!

Lisabonā var pārvietoties dažādos veidos! Mēs izmēģinājām metro, vilcienus, autobusus, peldējām ar prāmi, pa kalniem ripinājāmies ar jautro „tuk tuk”, kā arī braucām ar vēsturisko 28.tramvaju. Tramvaji Lisabonā ir populāri. Līdz pat šim brīdim tie ir viens no iemesliem, kādēļ pilsēta saņem tik lielu tūristu uzmanību. Tāpēc, ja esat dažādu ceļošanas veidu entuziasts – uz priekšu! Portugālē ceļot ir interesanti visur un visādi!

tramvajs

Lisabona – ziedošais Portugāles brīnums vai „kad zagām savvaļas mandarīnus”.

Lisabona – ziedošais Portugāles brīnums. Tā pat aukstākajā gadalaikā apmeklētājus pārsteidz ar pasakaini skaisto dabu. Šeit ir daudz dārzu, parku, apskates laukumu, kas apstādīti ar kokiem, palmām un krāsainām puķēm, bet mazāk apmeklētās ieliņās aug mandarīnu koki. Vai tad to varētu saukt par ziemu?

parks

Vēl uz īsu brīdi atgriežoties atpakaļ, otrajā dienā, kad apmeklējām seno Lisabonas katedrāli, netīšām uzgājām ieliņu, apstādītu ar savvaļas mandarīniem. Ieraugot augļus, ko Lietuvā kokos nav iespējams ieraudzīt, nebija nekādu šaubu, ka tie ir jānogaršo. Tādēļ steidzāmies meklēt zemāk noliekušos zaru un jau pēc dažām minūtēm, smaidot līdz ausīm, gājām ar pilnām mandarīnu saujām. Nekad neaizmirsīsim mirkli, kad zagām savvaļas mandarīnus …

Tiklīdz iegājām Sintras Pena Palace cietoksnī, sapratām, ka ar vienu reizi šeit būs par maz!”

Ikvienam, kas uz Lisabonu dodas ilgāk par trim dienām, bez jebkādas šaubīšanās ir jāaizbrauc uz vēsturisko Sintras pilsētiņu. Sintra bija viens no galvenajiem ceļojuma iemesliem, tādēļ ar nepacietību devāmies uz šo dažādo stāstījumu apvīto vietu.

kalni

Tā kā ceļot Lisabonā ir ļoti ērti, nolēmām uz Sintru doties ar vilcienu, tādēļ pilsētiņu, kas atrodas 30 km attālumā, sasniedzām 40 minūšu laikā.

Tiklīdz iegājām Sintras Pena Palace cietoksnī, sapratām, ka ar vienu reizi šeit būs par maz! Tūkstoš gadu senā vieta savaldzināja ar skaistumu: senajiem cietokšņiem, milzu akmeņiem, dažādu krāsu rožu ziediem un žilbinoši tālajām panorāmām. Ekskursijai veltījām visu dienu, bet tās nepietika pat trešās cietokšņa teritorijas daļas apskatīšanai, tādēļ pārējo atstājām nākamajām reizēm.

pils

Pēc Pena cietokšņa, dārzu un mauru pilsdrupu apmeklēšanas nolēmām atgriezties galvaspilsētā. Kļuva jau tumšs, bet ceļojums tuvojās nobeigumam. Kādu laiku gaidījām autobusu uz vilcienu staciju, bet tā arī nesagaidījām… Nācās meklēt izeju, un šeit parādījās „tuk tuk” – maza trīsriteņu mašīnīte. Iekšā sēdēja jautra, padzīvojusi sievietīte. Pajautājām, cik maksātu brauciens uz staciju. Nokaulējot dažus eiro, lecām iekšā un, vēl nebijām paguvuši piesprādzēt drošības jostas, kā jautrais „tuk tuk” jau sāka ripot pa līkumainajām pakalnēm. Bija gan bail, gan arī jautri! Adrenalīna, smieklu un neatkārtojamu dienas iespaidu pārņemti, ar draugiem runājām, ka šī ir vēl viena lieta, kas nekad nebūs jānožēlo!

tuktuk

Portugālei, īpaši tās galvaspilsētai Lisabonai, jābūt ikviena ceļotāja galamērķu sarakstā. Katru dienu šī pilsēta uzzied arvien citās krāsās un sniedz iespēju piedzīvot kaut ko jaunu, ko nevar atrast citās valstīs.