Ieraudzīšu – noticēšu,” teica cilvēks. „Noticēsi – ieraudzīsi,” atbildēja Visums. Tieši ar šādu domu uzsākām sarunu ar burvīgo sarunbiedri. Aptaustīt un sajust Austrijas galvaspilsētas smaržu palīdzēs Rudīte Sabone, kurai šī pilsēta kļuva par otrajām mājām. Jūsu uzmanībai – saules apmīļotie torņi, vēja skūpsti zaļojošajos parkos un kultūru dalošā pilsēta.

Šis raksts ir harmonijas pārpildīts – mierīgai pēcpusdienai vai siltam vakaram terasē ar karstu tējas malku. Ja esat noilgojušies pēc miera, vēlaties vismaz uz īsu mirkli apstāties un ieelpot, pienācis īstais laiks.

Rudite1

Ej pa ielu un, maigi pieverot acis, viegli šūpojies V. A. Mocarta mūzikā. Pat nevaļīgi gribas teikt: dzīve, cik tu esi brīnišķīga!

Rudīte Vīnē jau ilgi, tādēļ, kā viņa pati saka, ir nācies iepazīties gan ar siltām rudens dienām, gan ar sala ieskauto pilsētu: „Pat arī aukstajās dienās Vīnē ir ko darīt: pilsēta ir dzīva, pateicoties mūzikai, cilvēkiem, mākslai. Katru dienu Vīnē cilvēki skrien, vadā suņus (starp citu, viņi tos bezgalīgi mīl un lutina), lasa grāmatas sabiedriskajā transportā, spēlē ielās, dzer kafiju. Starp citu, katrā vilcienā ir žurnāli vai interesantu pasākumu bukleti.”

Rudite2

Esmu vērotāja: parkā uz soliņa ar acīm apķeru cilvēkus, izdzīvoju viņu stāstus.

Vīne – apburoša? Rudīte entuziasma pārpilna piekrīt: „Es visu dienu varu vērot apkārtni, pastaigāties pa Vīnes ieliņām. Ko vispirms izdarīju Vīnē? Apmeklēju VISUS iespējamos parkus un smaidīdama daudz klausījos Mocartu – šo mūzikas ģēniju austrieši ļoti mīl un godā.”

Vīne_kultūras_galvaspilsēta

Man vēl nekad nav nācies redzēt tik daudz interesantu, ar dažādām nodarbēm nodarbinātu cilvēku vienā vietā.

Parunāsim par dzīves skaistumu vai to, kā austrieši praktizējas izbaudīt dzīvi: „Lūk, sēžu saulainā dienā Schonbrunn parkā, dzeru tēju, lasu grāmatu un ar acs kaktiņu vēroju, kā inteliģenti vecīši, saķērušies rokās, mīlīgi sarunājas, kā draugu kompānija, burvīgi iekārtojusies zālē, smejas, vēroju arī sportojošos un īpaši koncentrējušos cilvēkus (ar nopietnu lasāmvielu rokās). Turpat muzikanti parka vidū mēģina, bet kāds blakussēdētājs raksta savu dienasgrāmatu.”

Lētas_aviobiļetes_uz_Vīni

Kā es nonācu Vīnē? Pirms dažiem gadiem, skatoties filmu Before Sunrise, sev apsolīju – obligāti šurp atbraukšu.

„…protams, ka noteikti atbraukšu un apmeklēšu filmu ainu uzņemšanas vietas, aptaustīšu, noglāstīšu un pati ievirpuļošu Vīnē dejojošajā mīlestībā,” burvīgi aizsapņojusies, savas domas izklāsta Rudīte. Starp citu, acu skatienu pievērsusi saulrietā grimstošajam parkam, Rudīte ir atklāta – viņu uz Vīni ir atvedusi… MĪLESTĪBA. „Un tā laikam ir pirmā reize, kad esmu tik atklāta. Un šī reize – ar Jums,” smejas meitene un piemetina „ja mūsu ceļotāju sarakstā ir Austrija, tad būtu vērts noskatīties iepriekš pieminēto filmu”!

Vīne2

Kopš trīspadsmit gadiem grozos kultūras pasaulē, tāpēc Vīne bija mana sapņu pilsēta.

Pirmo reizi Rudīte Vīnē ieradās 2016. gada janvārī: „Nespēju noticēt savām acīm, ka šeit dzīvošu. Parki, ielas, transports, slavenā Opera. Viss mani vienkārši apbūra. Vienmēr atceros mirkli, kad pirmo reizi ierados Vīnes centrā. Es vienkārši stāvēju ar plaši atvērtām acīm: „Viva la Vienna!” Tā ir brīnišķīgas arhitektūras, daudz dažādu žanru muzeju, mūzikas, garšīgas kafijas un brīnišķīgu parku valsts!” Iedomājieties, ka pasūtāt pasakaini gardu, grauzdētu kafiju un dodaties uz Prater parku. Rudīte saka, ka tajā atradīsiet visu. Vēlies jautri pavadīt laiku? Laipni lūgts! Vēlies mierīgu atpūtu! Lūdzu!

Vīne5

Starp citu, ceļotājiem īpaši ieteiktu Schonnbrunn parku. Mans iecienītākais parks! Tas grimst ziedu jūrā un ir rotājies ar interesantu arhitektūru. Bet tiem, kam patīk garas, galvu reibinošas pastaigas vai laba atpūta ar grāmatu, Vīne aicina uz Burggarten, Stadtpark, Beveldere dārzu.”

Vīne6

Austrieši pārziemo muzejos

Ziemas laikā visbiežāk draudzējos ar kultūru: savu izbrīnu atstāju Albertina muzejā, skatot Claude Monet, Pablo Picasso, Egon Schiele mākslas darbus. Uzvelkot cimdus, līksmi devos uz Mumok un Leopold mākslas muzeju. Tur ir īsta mākslas mīlētāju paradīze – mākslas centra diženumam nav līdzvērtīgu!

Vīne4

Vīnē ir daudz bezmaksas pasākumu

Rudīte, kas jau Latvijā analizēja izpildītāju mākslu un pastāvīgi mīņājās teātra zālē, atzīstas, ka viena no pilsētas lielākajām priekšrocībām „Vīnē jaunatnei līdz 19 gadiem ir atļauts dažādus mākslas pasākumus apmeklēt pilnīgi bez maksas. Man liekas, ka tā ir lieliska investīcija jaunos un enerģiskos cilvēkos”. Mākslas dvēsele Rudīte piebilst, ka viņa katru mēnesi apmeklē Musikverein – apbrīnojami skaistu zāli, kur vienmēr skan slavenākie Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Claude Debussy, Gustav Mahler, Johann Sebastian Bach, Johann Strauss skaņdarbi.

Ar_draugiem

Vīne – katru dienu pa jaunumam!

Mīļā Vīne, kāda tu esi? Ielās ripojošas karietes, ielu muzikanti, smaidīgi cilvēki un bezmaksas avīzes: „Šī pilsēta – arvien mans izpētes objekts. Austrija kopumā ir neprātīgi skaistu un izglītotu cilvēku valsts. Šeit nekad netrūkst dzīvības.”

Svētdiena ir ģimenes diena, tādēļ Austrijas parki piepildās ar ģimenisku dzīvi.

Vēlaties smaidus? Laižam uz Vīni! Saka, ka Vīnē smaidīt iemācītos pat lielākais rūgumpods: „Austriešiem patīk sveicināties pat ar nepazīstamiem cilvēkiem, bet svētdienās ar ģimenēm viņi pastaigājas pa zoodārzu.” Rudīte apstiprina – Vīnes pilsēta smaržo pēc garšīgas kafijas un… austriešu ābolu pīrāgiem! Ja vēl precīzāk – Apfel Strudel. Taču visiem Vīnes saldumiem ir viens kopējs nosaukums – Mehlspiesen.

Mums, visai Aero.lv komandai, pat pati Vīne ir kā viens liels saldums. Pieverot acis, iedomājamies, kā mierpilnajā ziedošajā dārzā ēdam saldas magoņmaizītes Germknoeld un dzeram nedaudz ar pienu balinātu mélange kafiju. Ak, Vīne, cik tu esi reibinoša! Varbūt arī mums laiks doties?