Pasaules gaisa telpā lidsabiedrības jau grūstās ar elkoņiem – ik dienu tiek veikti vairāk kā 100 tūkstoši lidojumu, ar tiem lido aptuveni 8 milj. pasažieru. Aviācijas eksperti brīdina, ka transporta drūzmēšanās debesīs sāk līdzināties ielu sastrēgumiem.

Lielākoties to nosaka zemās biļešu cenas, ko paši pasažieri piesardzīgi meklē. Par pircējiem neredzamajām lidojumu tirgus aizkulisēm, lētāko biļešu noslēpumiem un svarīgām niansēm, ko pārdomā ne visi pasažieri, stāsta Aero.lv ceļojumu eksperti.

lidosta-aero-lv

Viņi sniedza 15 praktiskus padomus par to, ko būtu vērts pārdomāt, pasūtot lidojuma biļeti, lai nenokavētu, nepārmaksātu par pašu lidojumu vai par papildu pakalpojumiem.

 1. Apvienotā biļete vai vairākas atsevišķas biļetes? Pasūtot lidojuma biļeti, vispirms jāņem vērā tas, vai visu lidojumu biļete ir apvienota vai ceļojums sastāv no vairākām atsevišķi iegādātām biļetēm. Ja biļetes starp pārsēšanos tiek pirktas atsevišķi, jāizvērtē pārsēšanai un bagāžas pārreģistrēšanai nepieciešamais laiks. Tāpat reizēm divas biļetes uz vienu pusi var maksāt lētāk nekā viena „turp-atpakaļ” biļete, taču svarīgi nekļūdīties. Lidojumu biļešu eksperte iesaka izvairīties no nesavienotajiem lidojumiem ar pārsēšanos, jo gadījumā, ja kavē viena lidmašīna un nepagūst uz nākamo, neviens neparūpēsies un nepiedāvās kompensāciju. Ja lidojums ir saistītais, tad ne par ko nebūs jārūpējas.
 2. Pārsēšanās ilgums. Optimālais laiks starp lidojumiem ir vairākas stundas, bet biļešu pārdošanas sabiedrības iesaka labāk izvēlēties nedaudz garāku laiku un mierīgi gaidīt lidostā, nevis izvēlēties īsu pārsēšanās laiku un uztraukties par iespējamo kavējumu. Ilgāku laiku pārsēšanai ir vērts izvēlēties arī tad, ja lidosta ir īpaši liela un ir pastiprināta drošības kontrole, piemēram, Izraēlā. Aero.lv atklāja, ka ir reisi ar tik īsu pārsēšanās laiku, ka pasažieri ļoti bieži kavē, piemēram, „Austrian” ieplānotā pusstunda starp ES un ne Eiropas Ekonomikas zonas valstu lidojumiem Vīnes lidostā izkūst ļoti ātri, pasažieriem pat nākas skriet.
 3. Iekļauta bagāža. Rokas bagāža parasti vienmēr ir iekļauta, taču atšķiras atļautais svars un izmērs – šo informāciju var atrast „Skrendu.lt” mājaslapā vai katras lidsabiedrības interneta vietnē. Reģistrētā bagāža ne vienmēr pienākas pie standarta biļetes, bet tas var ievērojami koriģēt lidojuma cenu. Reizēm pat apmaksājas iegādāties dārgāku biļeti ar iekļautu bagāžu, nevis izvēlēties lētu biļeti un papildus pirkt bagāžu.
 4. Pārsēšanās lidostas. Ja ir paredzēta pārsēšanās nakts laikā, bieži vien šo laiku var nogaidīt lidostā un nepasūtīt viesnīcu, īpaši, ja ir jāgaida tikai 4-5 stundas. Taču pirms šādu biļešu iegādes vajadzētu painteresēties, vai attiecīgā lidosta naktī ir atvērta. Mazākas lidostas, kas atrodas tālāk no lielpilsētām, piemēram, no Parīzes tālu esošā Bovē (Beauvais) lidosta nakts laikā tiek slēgta, bet līdz tuvākajai pilsētiņai ir diezgan tālu.
 5. Kā pirkt biļeti? Pasūtot lidojuma biļeti internetā, jāpārbauda, vai biļete tiek pirkta pie uzticama pārdevēja, jo gadās safabricētas vienas dienas mājaslapas, kas imitē tirgus dalībniekus, bet pēc tam ātri pazūd. Lai to pārbaudītu, jāmeklē, vai ir viegli atrast sabiedrības kontaktdatus, ja būs nepieciešama palīdzība vai jautājumu gadījumā, tāpat jāpameklē arī raksti presē, kā arī informācija par to, cik ilgi sabiedrība darbojas.
 6. Pasažieru datu precizitāte. Pērkot lidojuma biļeti, uzmanīgi jāievada savi un pārējo pasažieru dati, jo vārdā vai uzvārdā ieviesušās kļūdas dēļ var nākties par to pat papildus samaksāt kā par pasažiera maiņu. Ne visas aviokompānijas ir labvēlīgas, bet reizēm to pieprasa pastiprinātie drošības standarti.
 7. Papildu pakalpojumi. Daudzi biļešu pārdevēji piedāvā papildu pakalpojumus, tādus kā naudas atgriešanas garantija, veselības apdrošināšana, autonovietne un tamlīdzīgi. Visu nepieciešamo pakalpojumu pasūtīšana vienā pirkumā atvieglo ceļojuma organizēšanas procesu, jo nav jāvēršas pie dažādiem pakalpojumu sniedzējiem, skaidrojoties ar katru atsevišķi.
 8. Kā maksāt mazāk? Lēto lidojumu sabiedrības visus spēkus sakopo, lai piedāvātu viszemāko cenu, taču ir arī citi triki, kuru pārzināšana ļauj ietaupīt ne tikai ar lētākajām aviolīnijām. Pirmkārt, svarīgi jau savlaicīgi parūpēties par lidojuma biļeti, labāk trīs vai vismaz vienu mēnesi pirms lidojuma, tāpat arī svarīgi abonēt lidsabiedrību un biļešu pārdošanas sistēmu piedāvājumus. Vēl viens noteikums – ietaupa tie, kas var vieglāk pielāgoties ceļojuma datumam, jo lētākās biļetes ne vienmēr ir tajās dienās, kad ieplānojāt atvaļinājumu. Ceļojumi ar daudzām pārsēšanas reizēm tāpat bieži vien ir lētāki par tiešajiem lidojumiem.
 9. Lojalitātes kartes. Tie, kam ir lidsabiedrību lojalitātes kartes, var krāt jūdzes vai punktus un vēlāk izmantot bezmaksas lidojumu vai bagāžu, kā arī citas priekšrocības. Dažreiz papildu akcijas tiek piešķirtas noteiktu kredītkaršu īpašniekiem.
 10. Divi atvaļinājumi vienā ceļojumā. Dažas lidsabiedrības piedāvā papildu ērtības tiem pasažieriem, kas piekrīt ilgāk pagaidīt pārsēšanos, piemēram, Turkish Airlines pat piedāvā bezmaksas naktsmītni Stambulā vai ekskursijas, ja pārsēšanās ilgums ir pietiekami garš. Tādā veidā laiks līdz nākamajam reisam var ieilgt pat pāris dienas, ko var lieliski pavadīt starpstacijas pilsētā.
 11. Lidojums uz citu tuvāko pilsētu. Dažreiz lidojuma biļete uz Jūsu vēlamo galamērķi var būt dārga, tāpēc pārbaudiet cenas uz citām netālu esošajām lielākajām pilsētām. Piemēram, Horvātijas Zagrebas vietā var aizlidot uz tuvumā esošo Slovēnijas Ļubļanu. Lidojot uz Bratislavu, var nosēsties Vīnē vai Budapeštā, bet atlikušo ceļojuma daļu pieveikt ar vilcienu vai autobusu. Tas pats attiecas arī uz lidošanu atpakaļ – šī iemesla dēļ lietuvieši diezgan bieži izvēlas lidojumus no Rīgas vai Varšavas, kur aizbrauc ar autobusu.
 12. Ko nekādā gadījumā nedarīt? Ir pasažieri, kas pasūta lidojumu ar pārsēšanos, taču līdz gala stacijai tā arī neaizlido – izkāpj starpposma lidostā. Tā nekādā gadījumā nevajadzētu darīt, jo aviokompānija, pirmkārt, anulēs arī lidojumu atpakaļ, kā arī šos pasažierus var iekļaut melnajā sarakstā radīto sarežģījumu dēļ – meklējot, kur pazuda pasažieri.
 13. Biļetes iegādei nebūtu jāizvēlas konkrēta nedēļas diena. Starp pasažieriem ir izplatīts mīts, ka otrdiena ir lētākā diena, lai iegādātos lidojuma biļeti, taču pērn CheapAir.com veiktais pētījums, izanalizējot 917 miljonu lidojumu meklējumu, atklāja, ka vidējā zemāko cenu atšķirība, kas atkarīga no nedēļas dienām, nesasniedz pat 2 ASV dolārus un veido mazāk kā 0,6 proc. no cenas. Šādas summas dēļ patiešām nav vērts iespringt uz noteiktu biļetes iegādes dienu.
 14. Vairāk aizņemtās lidojumu dienas. Ja biļetes iegādes diena nav tik būtiska, tad lidojuma dienu būtu vērts rūpīgi pārdomāt. Ja varat, centieties izvairīties no visnoslogotākajām aviolīniju dienām. Svētdiena, pirmdiena un piektdiena ir vispopulārākās gan uzņēmēju, gan arī atpūtnieku pasažieru vidū, tādēļ ir maz ticams, ka šajās dienās atradīsiet akcijas, kā arī lidostās sastapsiet cilvēku pūļus. Tāpat īpaši noslogotas dienas ir pirms lielākajiem svētkiem: piektdiena pirms Ziemassvētku nedēļas, pirmā diena pēc Jaunā gada, ASV – trešdiena pirms un svētdiena pēc Pateicības dienas. Lielas atpūtnieku plūsmas vēlas lidot bērnu pavasara brīvlaikā un jūnijā, tāpēc dažreiz ir vērts pagaidīt, kamēr pirmais ātro pasažieru vilnis pāries.
 15. Ziemas svētkiem gatavosimies jau rudenī. Tiem, kas vēlas pasūtīt lidojumu ziemas svētku laikā, Aero.lv analītiķi iesaka sākt meklēt biļetes 80 dienas pirms izlidošanas. Tas nozīmē, ka jau tagad ir lielisks laiks, lai parūpētos par Ziemassvētkiem.

lidosta-aero-lv-2

„Dažreiz konkurenti mums jautā, kādēļ tik atklāti izpaužam visas detaļas un dalāmies ar padomiem par to, kā ceļot lētāk. Šeit nav nekādu noslēpumu – mums ir svarīgi, lai ceļot spētu pēc iespējas vairāk cilvēku un lai pasažieri justos labi, pilnībā kontrolējot savu ceļojumu, kā arī lai izvairītos no jebkāda veida nepatīkamiem pārsteigumiem. Uzticēšanās ir nozīmīgākā biļešu pārdošanas biznesa vērtība,” apgalvo jau vairākus gadus veiksmīgi strādājošās aviobiļešu pārdošanas platformas Aero.lv eksperti.