Kā vēstī populārais teiciens, ka nav sliktu laika apstākļu, tikai nepiemērots apģērbs, tāpat arī nav nepiemērota laika, lai ceļotu vai atpūstos! Tūrisma sektora speciālisti salīdzina vasaras un rudens ceļojumus, kā arī izdala izteiktākās to atšķirības. Tad, kas mūs sagaida, ja iegādāsimies biļetes lidojumam uz vienu no populārākajām Eiropas galvaspilsētām kaut… šai nedēļas nogalei?

1. iemesls – mazāk cilvēku!!!

Eiropā ir tādas brīnišķīgas pilsētas, kuras dzīves laikā kaut reizi vēlētos ieraudzīt ikviens. Tieši tādēļ vasara laikā harizmātiskākās Senā kontinenta galvaspilsētas pārpilda tūristu pūļi un tās kļūs grūti pārvietoties. Piemēram, Venēcijā vasaras laikā ne tikai neatradīsit brīvu vietu kafejnīcā vai tukšāku šķērsieliņu atpūtai, – būs grūti pat doties vēlamajā virzienā, jo pūlis vienkārši nes pa tūristu kartēs iezīmētajam takām. Un tad vēl vārdzinošais karstums! “Baltic Tours” ceļojumu organizatori Venēciju min kā pilsētu Nr. 1, kurā nedaudz brīvāk un komfortablāk jutīsities tikai vēlā rudenī, bet ideālākais laiks, lai ceļotu uz šo grimstošo Itālijas skaistuli, ir ziema. Tiesa, no novembra līdz martam Venēcijā ir plūdi, taču, kur vēl Eiropā ieraudzīsit tādu skatu – jūras appludinātas ielas? Savukārt no gondolām pavērsies romantiskās ielu perspektīvas…

2. iemesls – rudens labumi šķīvī

Rudens – ražas laiks ne tikai pie mums. Rudenī tiek novāktas vīnogas valstīs, kas nodarbojas ar vīnkopību un ir iespējams nokļūt īstākajos vīnkopju svētkos – rudens darbu noslēgums. Rudenī tiek noplūktas šāgada kukurūzu vālītes, kas ir ļoti populāras Prāgā, savukārt Parīzi ieskauj laukā apceptu kastaņu aromāts. No septembra sākas un līdz pat martam turpinās austeru sezona – tās varēsit dabūt praktiski visās valstīs, kas novietojušās Vidusjūras piekrastē. Ziemā sākas artišoku sezona – tās nogaršot dodieties uz Sardīnijas salu. Ja uz šo īpatnā rakstura salu izdosies sataisīties tikai februārī, varēsit nogaršot īstu delikatesi – jūras ežu, kas tajā laikā tiek ķerti, zupu.

Tiem, kas sapņo par kulināru baudījumu ceļojumu, tiek ieteikta Spānijā, Basku zemē iemitinājusies ostas  pilsēta San Sebastiana. Ja vēl nekad neesat ēdis tā, ka kādā mirklī pat nepamanāt, ka esat nonācis pie galda un, pat noejot no tā un atgūstot valodu, visu atlikušo laiku runājat tikai par pārtiku, tad jums nudien vajag biļetes uz San Sebastianu. Pa pilsētu tiek organizētas pat kulinārās ekskursijas!

Tāpat pārtikas gardēžus vērts aicināt uz Itālijas pilsētu Toskānu, jo tur rudenī, novembrī sākas visā pasaulē gardēžu slavināmo trifeļu sezona.

3. iemesls – atgriežas vietējie iedzīvotāji

Ja vien ir iespēja un darbs nav saistīts ar tūrismu, populārākajās tūrisma vietās apmetušies vietējie iedzīvotāji pamet novārtā savas dzīvesvietas. Ne tikai tūristu pārpilnības vai karstuma dēļ, kuru vasarā pat dienvidnieki nevēlas mainīt, bet gan tādēļ, ka paši vēlas atpūsties. Tādēļ tieši rudenī, kad nākas atgriezties pie darbiem, iespējams ieraudzīt pilsētu dabīgākos vaibstus, piem., uzvalkos iestīvētus darbiniekus, kas pusdieno restorānā kaut kur Londonā vai rūcošus motorollerus, kas saposušies uz darbu Romas vai Parīzes šaurajās ieliņas. Sajust pilsētas patieso pulsu, kad tā “kaļ” naudu, ir itin tīkami – īpaši, kad pašiem tobrīd ir brīvdienas.

4. iemesls – Eiropā joprojām ir patīkami silts

Biļešu rezervēšanas sistēmas Aero.lv komanda izdala ar klimatu saistītās rudens ceļojumu priekšrocības. Ja palūkojamies kartē, Baltija, raugoties no daudzu Eiropas pilsētu skatu punkta, atrodas vairāk uz ziemeļiem. Tādēļ, lai kur arī ceļotu – uz Romu Itālijā vai Amsterdamu Nīderlandē – rudenī praktiski visur būs krietni siltāk, nekā pie mums un pilsētu parki un provinces sagaidīs ar aizvien ziedošiem rožu krūmiem. Pat Londonā, Lielbritānijā, kur iedzīvotāji ir pastāvīgi neapmierināti ar laika apstākļiem, pateicoties siltajai Golfa straumei, ir siltāk, nekā Baltijas valstīs. Lai arī, rudenī ceļojot pa Eiropu, jaka noderēs un iespēja, ka basi bridīsit pilsētas centrālajā strūklakā, ir maza, tomēr iedzert kafiju āra kafejnīcā vai visu dienu pavadīt laukā, aizvien būs patīkami. Ceļojums uz Eiropu rudenī ir kā radīts pēdējo vasaras saules staru noķeršanai!

5. iemesls – labāka apkalpošana

Jo mazāk tūristu, jo laipnāk tiksit sagaidīti veikaliņos vai restorānos, vai pat viesnīcas vestibilā. Kad tūrisma sezona norimstas, arī cenas mazliet krītas. Tādēļ iepirkties vai pavakariņot restorānā būs patīkamāk, kā arī to varēsit darīt bez steigas. Iespējams, ka izdosies vairāk pakomunicēt ar vietējiem iedzīvotājiem, tāpēc arī pilsētu vai valsti sajutīsit labāk, – labākais veids kā to darīt ir tieši valsts, pilsētas iedzīvotāju iepazīšana un pabūšana ar tiem.

Rudenī vēl nav sācies Ziemassvētku haoss, tāpēc oktobris un novembra pirmā puse ir savdabīgs svētīgs vakuums, kas izveidojas starp intensīvo vasaras sezonu un vel nesākušos Ziemassvētku kņadu, un tieši tas ļauj atgūties gan pilsētai, gan cilvēkiem.

6. iemesls – ožas un redzes atradumi

Ir pilsētas, kuriem rudens sezona jau izsenis ir “aizpildīta”. Visticamāk, ir nācies dzirdēt raksturojumu – zelta Prāga, kas apzīmē ne tikai mantu – tā tiek izteikta rudenīgās pilsētas pievilcība. Rudens Parīzē, iespējams, apdziedāts simtiem reižu biežāk, nekā tveicīga, putekļaina vasara vai slapja ziema. Parīze ir viena no retajām Eiropas pilsētām, kurā aizvien ir seni koki, tādēļ, piemēram, lapotnēm mainot krāsas, pilsēta, māju fasādes iegūst pilnībā citādāku izskatu. Un tad vēl sažuvušo, čaukstošo lapu aromāts, ko pavada akordeona skaņas, kas tik ļoti piestāv šai pilsētai un rudenim. Visticamāk akordeons nekur neskan tik dabīgi kā rudens ieskautajā Parīzē.

Tāpat rudens ir piemērots, lai dotos uz diženo Romu. Paši vietējie teic, ka “intelektuālākie tūristi” ierodas tikai rudenī vai pavasarī, jo tieši tad ir patīkama gaisa temperatūra, kas nenogurdina, pretēji vasarā esošajām svelmēm, un ļauj patiesi iepazīt pilsētu un kultūru. Vēsā sezona ir arī itin piemērota arī stila ideju medniekiem, jo tieši tad lielās Itālijas pilsētas ir dzīvas savā dvēselē un vietējie izmanto iespēju, lai vieni otra priekšā izrādītos ar īpaši elegantiem tērpiem.

7. iemesls – autentiskais pilsētnieku gars

Kad pilsētas paliek “vienas”, t.i., radikāli samazinoties tūristu daudzumam, ielas un ēkas sāk atvērties savā autentiskajā skaistumā, dzīve sāk ritēt savā ritmā – un tieši to taču sagaidām no ceļojuma uz kādu no glorificētajām, rakstnieku visvairāk idealizētajām Eiropas pilsētām, vai ne?

Ne tikai mierā atstātās ieliņas nokrāsojas savās patiesajās krāsās – jo mazāk cilvēku apkārt, jo labāk svešā zeme sajūtam, sadzirdam sevi, tādēļ rodas iespēja piedzīvot vidi caur saviem pieredzējumiem, piedzīvojumiem un atmiņām, ne tikai pārslīdēt pār ieliņām, kā pār vēl vienu spīdīgas ceļojuma atklātnītes virsmu. Citādi, ja jau neko nepiedzīvotu, tad kāda atšķirība būtu starp ceļojumu un foto albūmu – tikai cena?…

Avots: Aero.lv ©
Iespējams izplatīt un izmantot norādot avotu.