Jūs stāvat rindā, lai kāptu lidmašīnā, līst lietus, bet rinda nekustas uz priekšu, jo kāds, pirms sēšanās pirmajās rindās, stāv uz celiņa un no mugursomas ņem laukā mūzikas atskaņotāju. Beidzot iekārtojaties savā krēslā – nepaveicās, jo Jūsu vieta ir vidējā sēdvieta. Piedevām sānos esošie kaimiņi ir aizņēmuši roku balstus. Tikko paceļoties, priekšā esošais sēdekļa atbalsts tiek atgāzts līdz galam, tādējādi piespiežot kājas, kurām jau tāpat nav daudz vietas, savukārt kolēģis, kas ērti iekārtojies pie loga, austiņās tik skaļi klausās mūziku, ka tā dzirdama vēl triju rindu rādiusā… Pazīstama situācija? Iespējams, ka šie, šķiet, bezatbildīgie cilvēki vienkārši nezina, ka citiem sagādā neērtības! Pirms sēšanās lidmašīnā aicinām pagalvot par šiem braucēja etiķetes noteikumiem.

Bagāža

Tikko atrodat savu vietu, ceļa somu ielieciet bagāžas sadalījumā, kas atrodas virs galvas (pēc iespējas tuvāk savai sēdvietai, ja tuvākā vieta jau aizņemta) vai zem sēdekļa, kas atrodas jums priekšā. Pēc iespējas ātrāk atbrīvojiet celiņu, lai tie, kas sēdēs aiz jums varētu veiksmīgi paiet garām. Starp citu, jo mazāk šķidruma ņemsit līdzi, jo vieglāk būs parūpēties par rokas bagāžu – palasiet mūsu ieteikumus, kā to izdarīt.

Bērni

Ja lidojat kopā ar bērniem, parūpējieties, lai kaimiņiem lidojums arī būtu patīkams un tas neradītu neērtības apkārtējiem. Palasiet mūsu bloga rakstu par ceļošanu ar bērniem. Ja jūsu kaimiņa bērns tomēr ir izbijies vai citu iemeslu dēļ uzvilcies, pacentieties saglabāt mieru – iespējams īsa mazuļa uzrunāšana novērsīs viņa uzmanību no iemesla, kas izraisīja raudāšanu?

Higiēna

Nēsājiet ērtus un gaisa caurlaidīgus, tomēr slēgtus apavus. Pludmales čības, sandales vai vienkārši noautas kurpes lidojuma kaimiņam var būt ne visai patīkamas. Vienmēr izmantojiet dezodorantu, taču esat īpaši uzmanīgs ar smaržām – vislabāk vairīties no tām.

Pārtika

Ja esat nolēmis lidojumam paņemt līdzi pārtiku, parūpējieties, lai tā nebūtu ar pārāk izteiktu smaržu (mājas kotletītes) vai neceltu troksni (kartupeļu čipsu paciņas). Pēc ēšanas atkritumus un atliekas salieciet atsevišķā maisiņā un novietojiet tās lai tās nesagādātu neērtības kaimiņiem

Austiņas

Bieži šķiet, ka izmantojot austiņas, mūziku dzirdat tikai jūs. Patiesība ir tāda, ka visbiežāk, īpaši, ja jums patīk liela skaņa, ar ritmu padalieties arī ar kaimiņiem, kuri, iespējams, tajā brīdī vēlas pagulēt. Izvelieties piemērotu skaļumu.

Sarunas

Saruna ar kaimiņu var būt lielisks veids paātrināt ceļojumu, taču, neaizmirstiet, ka ne visiem cilvēkiem patīk komunicēt ar nepazīstamajiem. Ja bieži pļāpājat ar kaimiņiem, esiet iejūtīgs viņu sūtītajiem signāliem – ja atbildes ir īsas, un tie paši neuzdod nevienu jautājumu, tad visticamāk vajadzētu pameklēt citu sarunu biedru

Sēdvietas etiķete

Lielai daļai ceļotāju sēdvieta pie loga uzreiz šķiet tā ērtākā. No vidējās vietas lielākoties visi vairās, jo tā nudien ir vismazāk komfortabla. Tāpēc, ja sēžat vienā no labākajām vietām, parūpējieties, lai kaimiņam, kuram ir mazāk palaimējies, būtu vismaz kur rokas atbalstīt – atbrīvojiet balstus rokām. Tāpat esiet piesardzīgi ar muguras baltu. Pirms tā atgāšanas, pārliecinieties, ka aiz muguras nesēž garš cilvēks – tam jau tāpat ceļojums nav no tiem vieglākajiem. Vismazāk nepatīkamu emociju izraisīsit, ja pirms atgāšanas pajautāsit kaimiņam, vai varat to darīt. Visticamāk iebildumu nebūs, tomēr, kaimiņš jutīsies daudz labāk, ja pajautāsit.

Lidojuma etiķete nav sarežģīta – ir tikai jāapsver, vai darbība, kuru Jūs veiksit, Jūs pašu nekaitinātu, ja tā rīkotos citi pasažieri. Padalieties ar saviem novērojumiem – kādas pasažieru darbības lidojuma laikā kaitina visvairāk?