Dzeramnauda dažādās pasaules zemēs tiek pieņemta ļoti atšķirīgi – no obligātas samaksas līdz personiskam pazemojumam. Dalāmies ar vairāku valstu tradīcijām. Uzrakstīsim skaitļus, taču atcerieties, ka katru reizi ir vērts rīkoties atbilstoši situācijai, bet, ja neesat drošs – draudzīgi pajautājiet vietējiem.

Lielbritānija

Vairumā vietu dzeramnauda automātiski tiek iekļauta rēķinā – tādā gadījumā papildus maksāt nav nepieciešams. Ja tā nav, atstājiet 10 – 15 % no rēķina summas. Pastāv arī „izvēles” samaksa. Ja piekrītat to samaksāt, dzeramnauda nav obligāta.

Vācija, Turcija

Parasti praksē pieņemts atstāt 10 – 15 % no rēķina summas.

Francija

Vietējie atstāj līdz 10 % no rēķina summas, pat tad, ja rēķinā ierēķināta arī apkalpošanas maksa. No viesiem to gaida retāk, tomēr, ja apkalpošana nudien laba – pasakieties.

Itālija

Ierasts atstāt 10 % lielu dzeramnaudu. Taču, ja vizināsities ar gondolu, tās vadītājs, saskaņā ar parašām, nav obligāti jāapdāvina.

Šveice

Gandrīz visas sabiedriskās ēdināšanas vietas rēķinā iekļauj 15% apkalpošanas maksu, taču greznās vietās ir ierasts atstāt arī nelielu dzeramnaudu.

Ķīna, Japāna, Dienvidkoreja

Dzeramnauda nav vēlama un reizēm pat tiek pieņemta kā pazemojums. Izņēmums – īpaši greznas vietas ar ļoti labu apkalpošanu. Tiesa, Dienvidkorejā viesnīcas personāls labprāt pieņem nelielus apdāvinājumus.

Austrālija

Lai arī pirms 20 gadiem dzeramnaudas šeit bija visai nepieņemama lieta, tagad par labu apkalpošanu atstāt 10 – 15 % no rēķina summas ir ierasts.

Indija

Ja rēķinā nav iekļauta 10% apkalpošanas maksa, dzeramnaudu vēlams atstāt. Ja šie pakalpojumi aprēķināti, dzeramnauda nav obligāta.

Malaizija

Reizēm rēķinā tiek iekļauta apkalpošanas maksa, taču par to vienmēr uzzināsit no neliela, bet pamanāma ieraksta ēdienkartē. Vēlama arī papildus dzeramnauda.

Argentīna

Vienmēr tiek gaidīta 10% dzeramnauda, taču vietējie to atstāj tikai reizēm. No tūristiem to cer sagaidīt biežāk.

ASV un Kanāda

Tā ir lielākā dzeramnaudu valsts, kur šis kompliments ir pilnībā obligāts, neatkarīgi no apkalpošanas kvalitātes. Ierasts saņemt 15 – 20 % no rēķina summas, savukārt maza dzeramnauda tiek uzskatīta par apvainojumu.