Edinburga, Skotijas galvaspilsēta – atrodas Skotijas austrumu daļā. Tā ir pilsēta, kas visā pasaulē slavena ar vēsturiskiem arhitektūras pieminekļiem, kultūras mantojumu un, protams, ar ugunīgi skotu garu! Mūsu lasītāja Aiste nodzīvoja Edinburgā gadu un nešaubīgi apgalvo, ka to garu ir vērts sajust ikvienam. Viņa dalās ar iemesliem, kuru dēļ, viņasprāt, Edinburga iegūst ekskluzīvas pilsētas etiķeti.

Šeit iespējams ļoti viegli kļūt slavenam

Cramond Island – viena no dažām austrumu Skotijas piekrastes salām, kas no krasta attālinājusies 1,6 km attālumā un ar galvenajām Skotijas zemēm to savieno taka. Gan Edinburgas iedzīvotāji, gan viesi bieži iegriežas papriecāties par dabu: jūra, smiltis, koki, miers. Šķistu, ka nekas īpašs… ja ne vien iespēja IESPRŪST šajā salā! Taka, kas savieno salu ar sauszemes daļu, katru dienu noteiktās stundās applūst ar ūdeni. Lai arī paisuma laiki ir uzrakstīti pat vairākās vietās, bieži atrodas cilvēki, kas neievēro brīdinājumus! Viņu glābšanas operācijām tiek iztērēta gana liela daļa pilsētas naudas, tāpēc, lai cilvēkus vismaz “sakauninātu” par šādu rīcību, par gadījumiem tiek informēta prese vai televīzija. Izpaužot vārdus un uzvārdus, protams. Vietējie joko, ka tas ir vieglākais vaids, kā kļūt slavenam.

Edinburga-leti-lidojumi-aero.lv_

Foto uzņēmums Aiste Vaičjulīte

Ciemakukulis vien par £1,5!

Visticamāk teju ikviens kaut reizi ir bijis Apvienotajā Karalistē un ir nogaršojis CADBURYS saldumus. Tās ir visgardākās šokolādes, konfektes, cepumi… Vien padomājot jau siekalas tek! Edinburgā ir šo gardumu fabrika, kurā kilograms cepumu ar karameles pildījumu un piena šokolādes glazūru nemaksā pat £2! Pag, pag… bet varbūt divi kilogrami?

Mīt uz kājām – tā tas ir pieņemts!

Tradicionālo skotu deju Ceilidh var dejot gan pa pāriem, gan līnijdejas veidā. Bieži tiek rīkoti tradicionālās dejas pasākumi, kuros, gan jaunatne, gan senāka gada gājuma cilvēki dejo un mācās vieglos soļus. Ārkārtīgi daudz skotu gara un labas emocijas! Starp citu, dejas laikā mīt uz kājām – pilnībā pieņemama un neviens pat nepamanīs, pat ja piecas reizes uzmīsit!

Edinburga-leti-lidojumi-celojums

Foto uzņēmums Aiste Vaičjulīte

Pilsētas centrā – kā pie vecmāmiņas laukos

Viena no populārākajam pilsētas (īpaši naktsdzīves) ielām, uz kuras atrodas daudzi bāri un naktsklubi, ir ar nosaukumu Cowgate (govs vārti). Interesanti, ka virs šīs ielas atrodas lielas, sena tilta arkas, kas it kā simbolizē vārtus. Dažās vietās pie sienām ir piestiprinātas un nedaudz dīvaini izskatās govs ķermeņa daļas. Bet visu vainago bārs ar nosaukumu Cowshed (kūts)… Bārs, kurā nākas sēdēt uz siena kaudzes? Ko šeit piebildīsi, atliek vien doties apskatīt!

4 gadalaiki vienā dienā

Izvilkums no dialoga:

  • Labdien, jūs vēl spēlēsit uz šīs ielas vismaz pusstundu?
  • Nezinu, ja nesāksies kāda nežēlīga vētra, zini taču…skotu laika apstākļi…

Tajā reize līt nesāka, tā nu atgriezāmies paklausīties nereāla ielu muzikanta priekšnesumu. Taču… laika prognozes? Nav nekādu prognožu! Nekad nezināsi, kāda diena tevi sagaida rīt… vai pat šodien! Spīd saule? Paņem lietussargu! Līst? Paņem saulesbrilles! Laika apstākļi šajā zemes malā tiešām ir mainīgi.

Edinburga-leti-lidojumi-ielas-muzikanti

Foto uzņēmums Aiste Vaičjulīte

Acis kur “piesiet” būs ne vien vīriešiem, bet arī sievietēm!

Vai vajag vēl ko piebilst? ☺

Angļu valoda – nav obligāta, tāpat neko nesapratīsit

“Aye” (jā), “scran” (ēdiens), “Weegie” (cilvēks no Glāzgovas)… Tie ir tikai daži vārdi, kas it nemaz neatgādina angļu valodu. Nāksies ausis attīstīt, lai saprastu skotu akcentu! Viņi – teju kā latgalieši Latvijā. Klausīties, kā skoti sarunājas – tas ir viens, bet, lai saprastu – vajadzēs laiku.

Jo nekur citur pasaulē nav tāda viskija!

Viskijs? Skotu? Edinburgā? Vai var būt labāka vieta, kur to baudīt? Ozola mucu aromāts ir vienkārši fantastisks! Vai zinājāt, ka, lai alkoholiskais dzeriens iegūtu skotu viskija nosaukumu, tam ir jāatbilst Apvienotās Karalistes 1988. gada skotu viskija likumam? Pagaršojiet un sapratīsit, kādēļ tiek izvirzītas tādas augstas prasības!

Edinburgaa-leti-lidojumi-veikals

Bezgala daudz atrakciju ikviena gaumei

Nav noslēpums, ka Edinburga tiek uzskatīta par Apvienotās Karalistes kultūras galvaspilsētu. Šeit tiek organizēti bezgala daudz dažāda veida pasākumi. No ikgadējās Anglijas karalienes vizītes līdz ikdienas ballītēm naktsklubos, no iespaidīgiem uguņošanas šoviem, līdz jaukiem, studentu organizētiem vai ielas priekšnesumiem. Nākas tik izvēlēties!

Edinburga-leti-lidojumi-parks

Foto uzņēmums Aiste Vaičjulīte

Esat pilsētas centrā? Spļaujiet!

Royal Mile – viena no galvenajām pilsētas ielām, kas ved no Edinburgas pils karaļnama un pilsētas pašvaldības ēkas virzienā. Šeit atradīsit senatnīgu ēku, kurai nav tā labākā reputācija… Bijušais cietums, nodokļu iekasēšanas vieta, kurā tumšās, drūmās iekštelpu sienas cilvēkiem izraisa nedaudz negatīvas emocijas. Šī iemesla dēļ jau no seniem laikiem, vietējie, ejot garām šai ēkai, spļāva uz bruģī izveidotās akmens sirds. Šī tradīcija saglabājusies līdz pat mūsdienām. Pirmo reizi ieraugot apspļauto akmens sirdi, nudien ne vienam vien rodas jautājums: KO?!

Nebeidzamie Edinburgas festivāli

Bez lielajiem Edinburgas festivāliem FRINGE un EDINBURGH FESTIVAL, kas norisinās katru augustu, pilsētā notiek arī daudzi citi festivāli! Mākslas, kino, teātra, zinātnes, mūzikas, sporta… Dažviet to ilgums ir diena, citviet dažas dienas, nedēļas vai pat mēneši!

Edinburgas centrā – Princešu iela un dārzi.

Populārāka pilsētas iela – Princess street. Katrai pilsētai ir šāda iela: šeit ir daudz veikalu, tāpēc ir pastāvīga cilvēku kņada. Nevienam nav noslēpums, ka no Princešu ielas, kā mazi labirintiņi, stiepjas mazas, šauras ieliņas, kurās apmetušies omulīgi restorāniņi un kafejnīciņas. Taču, ar ko šī iela tik īpaša? Ielu pavada brīnišķīgie Princess Street Gardens. Tas ir garš, vienmēr zaļš, ar ziediem un dažādākajiem kociņiem apstādīts parks. Tāpat šeit notiek dažādi pasākumi, bet silta laikā cilvēki iekārtojas uz zāles, bauda dabu un priecājas par skaistajiem skatiem.

Pils uz klints? Pilsētas vidū?

Jā! Un tā ir viena no iespaidīgākajām pilsētām pasaulē, jo tās centrā ir milzīgs kalns – klints, kuras virsotnē lepni stāv brīnišķīgā Edinburgas pils! Protams, iekšpusē ir ierīkots muzejs. Neticamie stāsti un vēstures apliecinājumi liks nopūsties! Lai ieraudzītu pilsētas panorāmu, kas aizsit elpu, nav jāieiet pašā pilī – skats ir iespaidīgs arī raugoties no pils pagalma.

Un visbeidzot…

Saraksts ar vietām, kuras tiešām ir vērts apmeklēt ciemojoties Edinburgā:

Daudzi uzskata, ka, iegriežoties Londonā, lieliski var iepazīt “britu kultūru”… Vai tiešām? Lai sajustu visīstāko britu garu, jums ob-li-gā-ti jāapmeklē Edinburga. Dīvainības, kūsējošā dzīve un līksmie skoti – iespaidīga un tiešām citādāka atmosfēra. Bez šaubām piekrītam mūsu lasītājai Aisei un apgalvojam, ka Skotijas galvaspilsēta – pilsēta, kuru tiešām vērts apmeklēt kaut reizi dzīvē!

___________

Jau esat bijusi Edinburgā vai arī sapņojat to apmeklēt – padalieties ar saviem iespaidiem un domām komentāros!