Visticamāk piekritīsit, ka ceļotāju vārdnīcā vārds TŪRISTS jau ir ieguvis nudien stereotipa etiķeti. Speciāli, kaklā pakarināms naudas maciņš, pilnas kabatas ar magnētiņiem un tādi pašas pašbildes pie renovējamās Trevi strūklakas. Gana grotesks, bet redzēts tūrista portrets. Taču, rodas jautājums, vai visi tūristi ir tādi? Ko pasākt, lai arī Jūs netaptu par kārtējo tūristu un kā sava ceļojuma laikā ieraudzīt autentisko Romu?

Nešaubieties, dzīvojiet pie vietējiem

Pirmais noteikums, kuru cenšas ievērot Aero.lv komanda – KATRU REIZI KAUT KAS JAUNS. Šoreiz saplānojām, ka apmešanos veiksim ņemot palīgā Airbnb. Atradām itin jauku dzīvoklīti ar terasi. Mums ierodoties, mājokļa īpašnieki itāļi uz sešām dienām pārcēlās pie radiniekiem, savukārt mēs ieguvām pašu autentiskāko, 1115 gadus „briedinātu” kaimiņu būšanu Forum rajoniņā. Bijām laimes lutekļi, saimniece Patricija sagatavoja mums netradicionālu karti. Tajā nebija populāro apskates objektu. Viņa arvien nočukstēja, ka Roma būtu jāsajūt, ne jāierauga.

koliziejus

Ēdiet tur, kur runā tikai itāļu valodā

Labākais, kas varēja ar mums notikt – Antica Taverna ( via di Monte Giordano 12 ) un šīs mājas galva Paolo. Tādu viesmīlību pat ar lukturi neatradīsi. Knapi pārkāpjot pār slieksni – apskāvieni, bučas, skat, rokā jau turam arī ar mājas vīnu Prosecco piepildītu glāzi… Vēl acumirklis un uz mūsu galda jau visdažādākās uzkodas, tostarp fonā skan mainīga Itālijas ciemu mūzika. Kā uz pasūtījuma, nodomājām! Pēc vakariņām Paolo atnesa pagaršot mājās gatavotu tiramisu un labākai gremošanai limonchello. Palikām ļoti patīkami pārsteigti, apsolījām, ka obligāti atgriezīsimies.

lekste-lekste

Speciāli apmaldieties

Jā, saplānot ikvienu detaļu – tas ir apsveicami, staigāt ar karti – ļoti droši, taču, vai Jums negribas nomaldīties no ikdienas plāna? Vēloties atrast kaut ko itin netūristisku, piedāvājam elementāri paklīst apkārt. Labākās lietas nudien ir neplānotas. Klīšanai iesakām izvēlēties Trastevere rajonu. Omulīgas, šauras ieliņas, specializēti boutique, nelieli saldējumu kioskiņi un bufetes kā reiz liks iemīlēties Romā.

nuklydus

Pērciet un pasūtiet itāļu valodā

Pirmajā reizē – nepatīkami, otrajā – smieklīgi, trešajā – Jūs jau runājat itāliski. Intonācija kļūst par baudījumu, bet pati valoda tiešām ātri paliek prātā. Protams, tā nav tikai Jūsu personīgā izglītošanās. Itāļi, izdzirdot, ka cenšaties, pasakāties, interesējaties, palūdzat vai atvainojaties viņu valodā, nudien paliks patīkami gandarīti, uzslavēs, mēģinās uzminēt, no kurienes esat, vai pat pacienās ar biscotti con nocciole. Un, tie tik tiešām ir pūļu vērti!

sąskaita

Iepērcieties tirgū

Itālija ir lieliska, pārliecinājāmies vēlreiz. Gardākie dārzeņi, augļi, roku gatavoti makaroni, brīnišķīgs siers. Aizceļojot uz Regola rajonu, Campo de’ Fioro laukums, iegriezāmies tirgū un meklējām visu, ko prasīja saimnieces Patricijas piedāvātā recepte. Pīto grozu piepildījām ar artišokiem, sidrām, tomātiem, svaigu baziliku, kā arī ar citiem labumiem un berzējām plaukstas – vakarā gaida dzīres.

artišokai

Brauciet ar seno FIAT 500

Atļausimies sacīt, ka tā ir patīkamāka, nekā Vespa… Lai arī nākas ripot saspiestiem un rībot, tomēr ar jumta lūku! Omulīgajās Mūžīgās pilsētas ieliņās (īpaši Trastevere) iespējams atrast onkuļus, kuri ar prieku kādai stundiņai iznomās senu, mazītiņo fiat 500. Sajutīsities kā steidzīgie itāļi, kuriem atļauts nedaudz neievērot ceļu satiksmes noteikumus! Īsti nebēdņi!

fiatas1

Atcerieties, americano un latte Romā neeksistē

Pateiksim vēlreiz: Itālijā pēc plkst. 12:00 pat cappuccino neatradīsit. Nu, kā to pateiksi, atradīsit, bet Jūs iznīcinās nosodošie bārmeņu skatieni, ar kuriem tiks pateikts: „Tūristi, kas neko nesaprot…”. Bet, pasūtot latte… Jūs sagaidīs glāze piena. Jā, jā, terminoloģija nudien atšķiras. Ja vēlaties izvairīties no pārpratumiem, iesakām baudīt Caffè Corretto – espresso ar grappu. Pievērsiet uzmanību espresso garoziņai. Tajā karotes var kabināt! Iegriežoties Sant’Eustachio (Piazza di Sant’Eustachio 82 ) paši pārliecināsities. Kā saka vietējie, šeit tik tiešām ir labākā kafija Romā.

eustachio1

Papļāpājiet ar izteiksmīgākajiem Vatikāna personāžiem

Tiem, kuri prot itāļu, vācu vai franču valodu, tiešām iesakām nekautrēties un uzrunāt Šveices gvardiešus Vatikānā. Atvērti, parasti un ļoti pieklājīgi jaunieši atklās nudien daudz interesantu faktu. Mēs, protams, neesam poligloti, bet franču valodas zināšanas pārbaudījām. Iztaujājot uzzinājām, ka sarunu biedrs ir kareivis un pats pēc savas iniciatīvas divus gadus pavadīs dienējot. Nekādu atlīdzību par to nesaņems, taču pieredze un cieņa ir nenovērtējama. Šeit tiek dežūrēts 24 stundas diennaktī, 365 dienas gadā. Pāvesta apsardzes kājnieki mainās katru stundu. Varbūt nākamreiz gvardieši atklās vairāk detaļu?

gvardieciai

Kā ar stereotipu- tūrists cīnāties Jūs? Varbūt nekad pat nemēģinājāt cīnīties? Viens kara laukā taču nav kareivis, padalieties ar savām domām komentāros!