Domājat, ka ceļot ir dārgs prieks? Ne vienmēr! Ērta ceļojuma, kas nevestu pie bankrota, noslēpums – budžeta plānošana. Tas nenozīmē, ka jums jābūt īpaši taupīgiem. Vienkārši ir jāseko līdzi saviem izdevumiem, tie jāplāno un, iespējams, nedaudz jāierobežo tas, ko ļaujat sev par daudz. Aicinām palasīt mūsu pašu izmēģinātas metodes:

Budžetu plānojiet laikus

Vispirms sev pajautājiet: kādu naudas summu varu iztērēt izbraucienam? No šīs summas atņemiet obligātos izdevumus: lidojumu biļetes, izmitināšanu, apdrošināšanu. Tad aprēķiniet iespējamās ekskursijas, transporta izdevumus ceļojuma laikā, citas izklaides. Cik detalizēti to darīt – tas ir jūsu lēmums. Smalki saplānots budžets sniegs drošības sajūtu, taču samazinās prieku, kuru sniedz spontāni notikumi. Atņemot visus izdevumus, redzēsit, cik naudas varat tērēt dienas laikā pārtikai un neparedzētām izklaidēm. Painteresējieties, vai ar tādu naudas summu varēsit ērti justies valstī, kuru apmeklēsit. Ja atlikums ir pārāk mazs, tas ir lielisks iemesls, lai painteresētos par izmitināšanas alternatīvām vai citiem taupīšanas veidiem, vai samazināt ceļojuma izdevumus, ja tas iespējams.

Esiet reālistiski un neparedziet ļoti mazu summu, domājot, „nebraucam taču greznību meklēt”. Neaizmirsiet, ka vismaz 5-10% no budžeta jāvelta neparedzētiem ceļojuma izdevumiem. Pēdējās ceļojuma dienās tos varēsit iztērēt izklaidēm vai ciemakukuļa iegādei, ja neparedzēti gadījumi nenotiks.

Sekojiet līdzi izdevumiem

Sekošana līdzi izdevumiem ceļojuma laikā, visticamāk, ir pati grūtākā daļa. Saprotam, gribas taču atslābināties un baudīt notikumus, nevis domāt par naudu, tomēr pārsniegtas iespējas var novest pie situācijas, ka pēdējās dienas jāpavada viesnīcas numurā ar gurkstošu vēderu. Mūsu prakse – domās jāseko līdzi atlikušajai dienas naudas summai. Ja vakarā redzat, ka limits nav iztērēts, varat izbaudīt kādu papildus izpriecu. Ja dienas norma beidzas jau pusdienlaikā, labi apdomājiet, vai neatļaujaties par daudz.

Ideāls variants – ne tikai sekot līdzi dienas naudas atlikumam, bet arī sadalīt izdevumus kategorijās: izmitināšana, transports, pārtika, izklaides, ciemakukuļi utt. Redzot, kam visvairāk tērējieties, varat jau ceļojuma laikā labot situāciju. Sekot līdzi izdevumiem varat fiksējot tos tālrunī vai vienkārši vācot čekus un vakarā tos ievadot datorā.

Vērojiet, kā sokas

Sekošanas līdzi izdevumiem būtība – drīzas pārmaiņas. Ieraugot, ka par daudz tērējat naudu pārtikai, sāciet meklēt lētākas ēstuves. Varbūt par daudz tērējat suvenīriem? Paraugieties uz to no radošās puses un vediet akmentiņus, zariņus vai citus jaukus nieciņus, kuri necik nemaksā.

Pēc ceļojuma – mācieties no kļūdām

Vai saplānotais budžets bija teju vai atbilstošs reālajam? Kam visvairāk tērējāt? Varbūt vajadzēja pasūtīt lētāku viesnīcu, jo pat pašā dārgākajā pavadījāt tikai pa dažām stundām? Uz šiem un vēl citiem jautājumiem būtu jāatbild pašiem sev pēc ceļojuma, kad pārskatāt plānoto un reālo budžetu. Būtiski – jau nākamā ceļojuma laikā mācēt kaut nedaudz labāk sabalansēt izdevumus.

Veiciet izmēģinājumu

Minējām, ka sekošana līdzi izdevumiem – grūtākā daļa. Izmēģiniet, kā tās darbojas vēl pirms ceļojuma. Vēl esot mājās, pāris nedēļas mēģiniet sekot līdzi, cik un kam tērējat katru dienu un sadaliet izdevumus kategorijās. Izmēģiniet dažādus veidus (pieraksti uz lapas, čeku vākšana, ieraksti tālrunī utt.), atrodiet sev ērtāko.

Doma: sekošanas līdzi ikdienas izdevumiem ir ļoti noderīga ne tikai atvaļinājuma laikā, bet arī vienkārši – katru dienu. Varbūt pēc atgriešanas no ceļojuma sekosit līdzi savam ikdienas budžetam?

Pastāstiet, kā naudu ceļojumam plānojat jūs? Varbūt jums padomā ir kāda gudrība?