Pieaugušie labprāt atpūšas arī bez bērniem, taču ceļojumi kopā ar visu ģimeni tiek vērtēti kā kvalitatīvs un atmiņā paliekošs laiks kopā. Tā konstatēja ASV zinātniece Angela M. Durko un James F. Petrick. Šajā valstī ģimenes ceļojumi veido pat 30 procentus. Latvijā ceļojumi ar bērniem arī ir populāri un veiksmīgi, bet pēdējā gada laikā ceļotāju skaits kopā ar mazuļiem ir ievērojami pieaudzis. Saskaņā ar Aero.lv datiem šogad četri populārākie galamērķi ceļotājiem ar ģimenēm ir Tenerife, Dublina, Kijeva un Milāna.

Gimene-Milanaa

„Ceļojums ar bērniem – iespēja visai ģimenei pabūt kopā, nostiprināt saikni vienam ar otru. Mazs bērns droši vien nenovērtēs redzētos arhitektūras šedevrus un nogaršotos ēdienus, jaunākie bērni to pat neatcerēsies, taču laiks ar vecākiem un citiem tuviniekiem atstās nospiedumu uz visu dzīvi. Reizēm bērnam pat nav svarīgi, kur ceļot, viņš jebkur jutīsies labi, galvenais lai vecāki būtu blakus un veltītu viņam laiku, kā tik ļoti pietrūkst ikdienā,” apgalvo lietuviešu bērnu un pusaudžu psiholoģe Asta Blande.

Psiholoģe un Aero.lv ceļojumu eksperti dalās ar padomiem par to, kā pareizi plānot ceļojumu ar visu ģimeni, lai tas būtu patīkams un nesagādātu raizes.

1. Ņemiet vērā bērna vecumu. Ikviens bērns ir individuāls, tāpēc vienas atbildes uz jautājumu, kādā vecumā jaunie ceļotāji var doties tālākos ceļojumos, patiešām nav. Pēc A. Blandes teiktā, pirmie trīs zīdaiņa mēneši, pirmais pusgads, bet jutīgākiem bērniem arī pirmais gads ir posms, kad bērnam ir īpaši svarīga drošība un stabilitāte. Visus iespaidus un piedzīvojumus zīdaiņi ļoti ātri „uzsūc”, tāpēc viņiem jāatrod veids, kā tos sakārtot. Dažreiz tas var izpausties kā nemiera, pastāvīga uzbudinājuma pazīme, reizēm pat var izpausties fiziska savārguma veidā.

„Ne reizi vien ir nācies lidmašīnā vai viesnīcā redzēt raudošus vai pat brēcošus bērnus, kas necik nepriecājas par ceļojumu un vecāku atvaļinājumu. Tad rodas doma, vai patiešām šajā laikā tas ir nepieciešams,” norāda psiholoģe.

Gimene

Viņa iesaka jau pirms ceļojuma ielāgot, ka tas būs ceļojums ar bērniem, kā arī plānot aktivitātes, ņemot vērā mazo ceļotāju vajadzības un intereses.

„Piemēram, bērniem līdz 3 gadu vecumam pilnībā nav svarīgi, kur un kas ir apkārt, viņiem ir svarīgi, lai vecāki vienmēr būtu blakus. 5-10 gadu vecumā bērni jau saprot vairāk, viņiem daudz kas interesē, tāpēc ceļojumu viņi atcerēsies kā neparastu pieredzi. Bet, lūk, ceļojums ar pusaudžiem var būt gan sarežģīts, gan arī līksms – svarīgi ņemt vērā viņu domas, pieņemot lēmumus, parādīt, ka viņiem uzticas. Var notikt arī tā, ka Jūsu pusaudzis atteiksies ceļot kopā. Dažreiz vajag ļaut arī to,” apgalvo psiholoģe.

2. Pārdomājiet ceļojuma veidu un mērķi. Gatavojoties ceļojumam ar maziem bērniem, psiholoģe iesaka izvēlēties atpūtas ceļojumus, kuru laikā nav ieplānots apmeklēt daudz objektu. Intensīvus izglītojošus ceļojumus (īpaši tādus, kas paredzēti tikai pieaugušajiem) viņa neiesaka izvēlēties, ja ceļo kopā ar bērniem līdz 3 gadiem, jo šāda vecuma bērniem garas ekskursijas izraisīs tikai papildu nogurumu.

Svarīgi atcerēties, ka maziem bērniem vajadzīgs laiks atpūtai, ēšanai, lai nomierinātos, pagulētu, tādēļ dienas kārtībai nebūtu jābūt īpaši saspringtai. Ja ceļo ar vecākiem bērniem, labāk izvēlēties izglītojošu ceļojumu. Šie bērni ir zinātkāri, vēlas vairāk kustēties, nevis mierīgi sēdēt vienā vietā.

Kuteris

3. Nesteidzieties. Daļa ceļotāju atvaļinājuma laikā ir pieraduši steigties un nedēļu garajā ceļojumā vēlas iegūt pēc iespējas vairāk iespaidu. Ceļojot ar bērniem, to labāk nedarīt, ieteicams visur atstāt laika rezervi un nesteigties.

„Pat dodoties uz lidostu, ieteicams veltīt pietiekami daudz laika gan pašam braucienam, gan arī būšanai lidostā. Īpaši, ja bērnam tas ir pirmais ceļojums, tad viņš būtu jāiepazīstina ar visiem procesiem, kopā jāpastaigā pa lidostu, viss jāpaskaidro. Bērnam tā būs jauna pieredze, viņš vēlēsies visu pats redzēt. Zinot, kas viņu sagaida, bērns jutīsies drošāk un mazāk baidīsies,” iesaka psiholoģe.

4. Kā „pārdzīvot” lidojumu? Ceļojot ar bērniem, lidošanas posms vecākiem parasti rada lielākos izaicinājumus un bailes. Ar bērniem plānojot garus lidojumus, ļoti svarīgs ir lidojuma laiks – varbūt bērnam vieglāk būs izturēt lidojumu nakts laikā (guļot). Psiholoģe A. Blande, daloties ar saviem gan kā ekspertes, gan arī kā divu bērnu mammas pieredzi, iesaka ielāgot dažus vienkāršus noteikumus. 

„Apģērbiet bērnus ērti, lai viņi nebūtu ierobežoti, nesakarstu vai nesaltu, mazuļiem ir svarīgi savlaicīgi nomainīt autiņbiksītes. Tāpat ir vērts sagatavot lietas, kas bērnu nomierina un noskaņo rotaļām. Tam piemērotas ir vai nu neapnikušas, vai arī pilnīgi jaunas mantiņas, kas nebirst un neaizņem daudz vietas. Parūpējieties arī par dzērieniem un sūkājamām konfektēm gan bērniem, gan arī sev, jo lidmašīnā mainīgā spiediena dēļ bieži vien aizkrīt ausis. Iecienītas uzkodas (cepumi, augļu batoniņi) ceļojumā ar bērniem patiešām noderēs,” saka A.Blande.

Berni-lidmasina

Ja ceļo abi vecāki, tāpat ir svarīgi, lai abi rīkotos kā komanda un viens otram palīdzētu. Pēc speciālistes teiktā, bērni ļoti jūt vecāku sasprindzinājumu.

„Nepārdzīvojiet un neanalizējiet to, kā mēs izskatāmies ar bļaujošu bērnu. Ja jūs uztrauksieties, tad bērns uztrauksies divkārt. Bet, ja vecāki vēl sāks strīdēties, tas patiešām nepalīdzēs. Tādēļ esiet viens pret otru gādīgi un saprotoši,” atgādina psiholoģe.

5. Mājasdarbi. Psiholoģe apgalvo, ka nav nekādu slepenu recepšu par to, kā ideāli ieplānot ceļojumu, taču dažas lietas patiešām palīdz. Ceļojumam jāsagatavojas jau iepriekš.

Zidainis-lidmasina

Izpildiet mājasdarbus – tam būs nepieciešama precīza informācija par to, kā sāksies ceļojums, kas būs nepieciešams, ja lidojums kavēsies, jāparedz, ko bērns varēs darīt lidojuma laikā, jāpārdomā, kā parūpēties par miegu – varbūt tam būs nepieciešamas miegam domātās mantiņas, spilventiņi vai sedziņas.

6. Svarīgākais – labs noskaņojums. Ceļojot ar bērniem, svarīgi atcerēties, ka viņi vēl ir bērni un viņu vajadzības atšķiras no pieaugušo. Ņemot vērā bērna pamatvajadzības – atpūta, ēšana, noslogotība – ceļojums patiešām nesīs vairāk prieka nekā rūpju.

Svarīgi noskaņoties, ka ceļojumā ar bērniem vienmēr var rasties pārsteigumi, tāpēc ceļojuma vai atvaļinājuma plāns vienmēr var mainīties, un tas ir pilnīgi normāli. Dodieties ceļojumā ar atziņu, ka nekas nav jādara piespiedu kārtā, jāņem vērā apstākļi, ikviena ģimenes locekļa vajadzības, viss ir jāsaskaņo un tikai tad visiem kopā jāpieņem lēmumi. Vienīgā recepte labam ceļojumam ar jebkāda vecuma bērnu un pienācīgs noskaņojums un sagatavošanās!

Celojums

Aero.lv analītiķi aprēķināja, ka, salīdzinot ar pagājušo gadu, pat par 67 proc. pieauga ar bērniem lidojošo pasažieru skaits uz Tenerifi, tāpat uz Dublinu (pieauga par 55 proc.), Kijevu (44 proc.), netālu no Milānas esošo Bergamo (36 proc.) un Malpensas (pieauga par 14 proc) lidostu. Varbūt šis varētu būt arī Jūsu plānotais visas ģimenes ceļojuma galamērķis?!