Pastāvīgi dalāmies ar pieredzi, ko darīt ceļojumu laikā, taču, lai vizīte svešā valstī būtu veiksmīga, būtiski zināt arī, ko nedarīt – kādas kļūdas nepieļaut. Lūk, daudzu ceļotāju sūrā pieredze, no kuras mēs iesakām mācīties.

Neēdiet pie tūrisma objektiem

Apmeklējot galvenos tūrisma objektus, nekrītiet kārdinājumā apmeklēt līdzās esošo restorānu, lai cik arī skaisti aicinātu tā darbinieks. Samaksāsit dārgi (jo tūristi, atslābinājušies, ir gatavi daudz iztērēt!), paēdīsit negaršīgi (tūristi neatgriezīsies, tāpēc censties nav vērts) un maz visticamāk ne autentiski (ko gan tūrists zina par īstu vietējo pārtiku?). Ieraugot restorānu ar īpaši skaistu ēdienkarti un ēdienu nosaukumiem vairākās valodās, bēdziet pēc iespējas tālāk no tā. Paejiet dažus kvartālus un paraugieties apkārt, kur dodas vietējie iedzīvotāji. Varbūt nesagaidīsi apkalpošanu angļu valodā, taču nogaršosit pārtiku, kuru novērtē attiecīgās pilsētas iedzīvotāji – gardu, autentisku un par godīgu cenu.

Nemainiet valūtu lidostā

Visbiežāk lidostās esošie valūtas maiņas punkti piedāvā neizdevīgāko maiņas kursu visā pilsētā. Mēs vienmēr iesakām maksāt, vai nu ar bankas karti, vai skaidro naudu izņemt no bankomāta.

Neatsakieties no ceļojuma apdrošināšanas

Lai arī kā šķiet, ka „ar mani nekas nenotiks!“, tomēr ceļojums ir paaugstināta riska laiks – daudz vairāk staigāsit, nodarbosities ar aktivitātēm un laiku pavadīsit nepazīstamā vidē, atšķirīgi, nekā esot mājās. Ja nebūsit apdrošināts, pat nesarežģīta ģipša uzlikšana var izmaksāt vairākus padsmitus vai desmitus tūkstošus eiro. Padomājiet, vai tiešām ir vērts taupīt uz apdrošināšanas rēķina?

Nesakiet „nē” hosteļiem

Hosteļi, lietuviešu valodā vēl dēvēti par „jauniešu naktsmītnēm“, ir ar novecojušu un patiesībai neatbilstošu reputāciju. Bieži tiek pieņemts, ka tie ir netīri, pārpildīti ar trūcīgiem ceļotājiem. Mūsdienu hosteļi nereti pat ir tīrāki par lētajām viesnīcām, tajos vienmēr ir privāti numuri ģimenēm vai nelielām draugu kompānijām. Tāpat tajos ir plaša izklaižu un līdzekļu izvēlne: internets, dators, pašapkalpošanās veļas mazgātava, pašu organizētas (vai ar lielu atlaidi tiek pārdotas) iepazīšanās tūres. Reizēm tajos ir pat nelielas kino zāles vai datori spēlēm. Mūsdienu hosteļi paredzēti tiem, kas vēlas iepazīties ar jauniem cilvēkiem, pieredzēt dažādas kultūras, saplūst ar sabiedrību.

Nebēdziet no viesmīlības tīkliem

Couchsurfing vai Hospitalityclub, tāpat kā hosteļi, var šķist kā ceļojuma veids gulēt uz dīvāna, kad nav naudas. Taču, investējot mazliet laika meklēšanā, varat atrast ne tikai lielisku istabu pilsētas centrā, bet arī iepazīties ar ļoti interesantiem cilvēkiem, kuri parādīs savu pilsētu, aizvedīs uz vietām, kuras paši nekad neatrastu.

Nepārcentieties taupot

Ceļojuma laikā gribas pēc iespējas mazāk iztērēt, taču bieži dārgāki pakalpojumi ietaupa daudz laika: tiešie lidojumi, transports pilsētā, viesnīca labākā vietā utt. Vienmēr apsveriet, vai ietaupītais ceļojuma budžets nesagādās tik lielus laika zaudējumus, ka nebūs iespējams baudīt brīvdienas.

Nepaejiet garām tūrisma informācijas centram

Tie, kas cenšas izvairīties no „tūrista“ etiķetes, visbiežāk tūrisma informācijas centros nerādās. Bet tas ir lieki. Tajos nudien iespējams saņemt bezmaksas ērtu pilsētas karti un daudz noderīgas informācijas: pat tad, ja neesat tūrisma objektu cienītājs (vai arī tos jau esat apmeklējis), darbinieki visbiežāk ir tie cilvēki, kas tāpat zina par jaukākajām kafejnīcām, nakts dzīvi un citām mazāk oficiālām izklaidēm.